AlertWszystko

Inspektorat Uzbrojenia uruchomił procedury na dostawę bezzałogowców

(MON/Dziennik Zbrojny/Bogusław Mazur)

Inspektorat Uzbrojenia opublikował 15 stycznia br. ogłoszenie o zamówieniu, którego przedmiotem jest dostawa Bezzałogowych Systemów Powietrznych (BSP) klasy taktycznej krótkiego zasięgu (kryptonim Orlik) i Bezzałogowych Systemów (BSP) klasy mini (kryptonim Wizjer) wraz z systemami logistycznymi i szkolenia.

Postępowanie prowadzone jest na zasadach określonych w „Regulaminie udzielania w resorcie obrony narodowej zamówień w dziedzinie obronności i bezpieczeństwa, do których nie stosuje się ustawy – Prawo zamówień publicznych, dotyczących produkcji lub handlu bronią, amunicją lub materiałami wojennymi, o których mowa w art. 346 ust. 1 lit. b Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej”, stanowiącym załącznik do Decyzji Nr 118/MON Ministra Obrony Narodowej z dnia 25 kwietnia 2013 r. w sprawie zasad i trybu udzielania w resorcie obrony narodowej zamówień w dziedzinie obronności i bezpieczeństwa państwa (Dz. Urz. Min. Obr. Nar. poz. 119).

Wykonawcy zobowiązani będą do przekazania Zamawiającemu wniosku o dopuszczenie do udziału w postępowaniu wraz z żądanymi dokumentami w terminie do 16 lutego 2015 r.  Podpisanie umowy w tym postępowaniu planowane jest na początek 2016 roku.

Planowane do pozyskania BSP klasy taktycznej krótkiego zasięgu kryptonim Orlik przeznaczone będą dla oddziałów szczebla brygady. Według kryteriów podziału BSP obowiązujących w Siłach Zbrojnych RP, będą one wykorzystywane do rozpoznania w promieniu do 100 km od miejsca startu, a ich użytkownikiem będą Wojska Lądowe oraz prawdopodobnie także Marynarka Wojenna.

BSP klasy mini kryptonim Wizjer przeznaczona będzie dla pododdziałów szczebla batalionu, a ich promień taktyczny działania zgodnie z przyjętą klasyfikacją powinien wynosić do 30 km.

 

Pozyskanie BSP zostało ujęte w programie operacyjnym dotyczącym „Rozpoznania obrazowego i satelitarnego”, będącym jednym z 14 priorytetowych programów Planu Modernizacji Technicznej Sił Zbrojnych RP na lata 2013-2022 (PMT). Na jego realizację do 2022 roku przewiduje się wydatkowanie łącznie blisko 2,5 mld zł.


Powiązane artykuły

Srebro. Fot. KGHM, foto ilustracja

Polska potęgą srebra. Zachód ma na nie chrapkę

Amerykańska Służba Geologiczna dokonała przeliczenia polskich zasobów srebra, oceniając je jako największe na świecie, pozostawiające daleko w tyle dotychczasowych liderów branży....

Hejt wymierzony w Najprzedszkole

We Wrocławiu matka czteroletniego chłopca, zorganizowała internetową nagonkę na prywatne przedszkole. Gdy dyrekcja rozwiązała z nią umowę, media rozpisały się...
TOP Tygodnia. Grafika: Freepik/BiznesAlert.pl

TOP Tygodnia BiznesAlert.pl. Zobacz najpopularniejsze teksty mijającego tygodnia

Polecamy Państwu zestawienie najbardziej popularnych komentarzy i opinii mijającego tygodnia (1.03-07.03.2025 roku).

Udostępnij:

Facebook X X X