Inspektorat Uzbrojenia: Zaproszenie do negocjacji dla Radwaru

26 sierpnia 2015, 18:00 Bezpieczeństwo

Inspektorat Uzbrojenia wystosował 24 sierpnia br. zaproszenie do polskiej firmy PIT- RADWAR SA do udziału w negocjacjach przy realizacji zamówienia w trybie zamkniętym na dostawy dla Sił Zbrojnych RP samobieżnych przeciwlotniczych zestawów rakietowych Poprad.

Podpisanie umowy planowane jest do końca br. Plan Modernizacji Technicznej Sił Zbrojnych RP zakłada pozyskanie 77 egzemplarzy SPZR Poprad.

Zestaw Poprad służy do wykrywania, identyfikacji, śledzenia i zwalczania celów powietrznych, w odległości do 5,5 km i na pułapie 3,5 km, przy użyciu samonaprowadzających się pocisków rakietowych Grom, w dzień i w nocy, w każdych warunkach atmosferycznych.

W skład zestawu wchodzą 4 przeciwlotnicze rakiety Grom (w przyszłości Piorun) zamontowane na podwoziu bazowym, którego dostawcą ma być również polska firma AMZ – Kutno Sp. z o.o.

SPZR Poprad wyposażony będzie w nowoczesne systemy automatycznego śledzenia i przechwytywania celów krajowej produkcji. Podstawowym jego zadaniem będzie osłona ważnych obiektów, zgrupowań sprzętu i ludzi przed uderzeniami różnego rodzaju środków napadu powietrznego.

System ten wejdzie w skład budowanego systemu obrony przeciwlotniczej kraju krótkiego zasięgu.

Źródło: Ministerstwo Obrony Narodowej/płk Jacek SOŃTA