AktualnościAtomEnergetyka

Inwestor atomu na Pomorzu przenosi naturę z dala od placu budowy

Fot. Polskie Elektrownie Jądrowe

Fot. Polskie Elektrownie Jądrowe

Polskie Elektrownie Jądrowe, opiekun-inwestor budowy elektrowni jądrowych w Polsce, prowadzi działania środowiskowe na terenie pierwszej z nich. Spółka podnosi, że chce zminimalizować wpływ inwestycji na ekosystem Pomorza. Przenosi rośliny, grzyby i owady, siedliska ptaków i nietoperzy z dala od miejsca budowy elektrowni.

Botanicy, mykolodzy i entomolodzy pracują w miejscu, w którym powstanie pierwsza polska elektrownia jądrowa. – W ramach projektu realizowanego przez spółkę Polskie Elektrownie Jądrowe (PEJ) przeprowadzono prace minimalizujące wpływ inwestycji na środowisko naturalne, w tym przeniesiono rośliny, grzyby i owady oraz wykonano prace kompensujące wpływ inwestycji na siedliska ptaków i nietoperzy – czytamy w komunikacie.

– Elektrownia jądrowa Lubiatowo-Kopalino to projekt, który znacząco wspomoże transformację energetyczną kraju i walkę ze zmianami klimatu. Pamiętając o korzyściach na skalę całego kraju, nie zapominamy również o sprawach lokalnych i sąsiedztwie naszej inwestycji – podkreśla Kamil Krysiuk, kierownik działu ochrony środowiska w PEJ.

– Minimalizując wpływ projektu na otoczenie i wypełniając zapisy decyzji środowiskowej wykorzystano zarówno nowoczesne technologie, na przykład drony z systemem LiDAR czy kamerą multispektralną, jak i wiedzę doświadczonych ekspertów, tak aby realizowane prace w minimalny sposób wpływały na środowisko naturalne – dodaje.

PEJ podają, że w maju zakończyło się przenoszenie mrowisk mrówki rudnicy i mrówki ćmawej. Translokacja odbywała się pod okiem entomologa i tylko w odpowiednich warunkach – przy temperaturze powyżej 10°C i głównie w godzinach porannych, gdy większość owadów znajdowała się wewnątrz gniazda. Mrówki trafiły do nowych miejsc na terenach leśnych, poza obszarem realizacji inwestycji, które są odpowiednio nasłonecznione i gdzie łatwiej o materiał do budowy kopca oraz pożywienie – czytamy w komunikacie. Dodatkowo, spółka m.in. zamontowała ponad tysiąc budek lęgowych dla ptaków i blisko sto skrzynek dla nietoperzy. W okolicznych lasach powstały również nowe specjalne schronienia dla gadów.

Sprawozdanie z prac

Po zakończeniu prowadzonych działań minimalizujących oraz zakończeniu monitoringów powykonawczych, PEJ przekażą sprawozdania z ich realizacji do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Gdańsku. Obecnie wykonawcy kontynuują nadzór środowiskowy i prowadzą monitoring przeprowadzonych działań. Ma on na celu kontrolę skuteczności działań minimalizujących z myślą o dobrostanie przeniesionych gatunków roślin. O zabiegach, jakie wykonano w ramach nadzoru środowiskowego, inwestor każdego roku będzie informował Generalną Dyrekcję Ochrony Środowiska.

PEJ zaznaczają, że ochrona przyrody w sąsiedztwie planowanej elektrowni obejmuje nie tylko zwierzęta, lecz również rośliny i grzyby. Wraz z nastaniem wiosny PEJ przeprowadziły pod nadzorem botanika i mykologa tzw. metaplantacje, czyli translokacje wskazanych w decyzji środowiskowej gatunków flory i grzybów w odpowiednie siedliskowo miejsca poza obszarem inwestycji. Wśród przesadzonych gatunków roślin znalazły się woskownica europejska, wrzosiec bagienny, bażyna czarna i tajęża jednostronna. Natomiast wśród przeniesionych rzadkich gatunków grzybów wymienić można jamkówkę kurczliwą i jamkówkę białobrązową – czytamy.

Badania archeologiczne

PEJ informują, że na terenie planowanej elektrowni jądrowej kontynuowane są także badania archeologiczne. Zgodnie z wytycznymi Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, ich celem jest zabezpieczenie ewentualnych znalezisk archeologicznych w trakcie prowadzenia prac przygotowawczych, a następnie budowy obiektu jądrowego na Pomorzu.

Zgodnie z wytycznymi, PEJ przebadały teren inwestycji przy użyciu dronów wyposażonych w technologię LiDAR, czyli laserowe skanowanie terenu, pozwalające tworzyć precyzyjne trójwymiarowe modele otoczenia.

– Uzyskane dane szczegółowo przeanalizowano i porównano z zasobami Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii. Na podstawie wyników przeprowadzonych analiz wytypowano miejsca, w których od czerwca 2024 roku prowadzone były powierzchniowe badania archeologiczne. Ich efektem było wskazanie lokalizacji wymagających tzw. badań sondażowych, które ruszą w drugiej połowie roku i będą polegały na zbadaniu reprezentatywnej powierzchni potencjalnego stanowiska archeologicznego. To działanie będzie miało na celu weryfikację czy w danym miejscu występują znaleziska archeologiczne i czy należy przeprowadzić szerokopłaszczyznowe badania. Równolegle PEJ zapewnia stały nadzór archeologiczny nad wszystkimi pracami ziemnymi prowadzonymi na pozostałym obszarze realizacji inwestycji – czytamy.

Polskie Elektrownie Jądrowe / Jędrzej Stachura


Powiązane artykuły

Warszawa, 17.07.2025. Senatorowie na sali obrad Senatu w Warszawie, 17 bm. W drugim dniu posiedzenia izba zajmuje się m.in. ustawą związaną ze strategicznymi inwestycjami w zakresie obronności. (jm) PAP/Leszek Szymański

Senat przyjął specustawę o inwestycjach obronnych. Prostsze procedury

Senat przyjął w czwartek z poprawkami specustawę o inwestycjach obronnych. Dokument przewiduje uproszczenie procedur odnoszących się do kluczowych inwestycji w...
Dr inż. Tomasz Zieliński, Prezes Zarządu, Polska Izba Przemysłu Chemicznego. Fot. PIPC.

ETS kontra realia. Branża chemiczna apeluje o rozsądek Unii

Polska Izba Przemysłu Chemicznego, reprezentująca branżę chemiczną w relacjach z organami administracji publicznej, krajowej i zagranicznej, apeluje o dostosowanie systemu...
Warszawa, 15.07.2025. Premier Donald Tusk podczas posiedzenia rządu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w Warszawie, 15 bm. Rada Ministrów zajmie się m.in. projektem noweli ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy, dużą nowelizacją kodeksu karnego oraz kodeksu postępowania karnego. (mr) PAP/Radek Pietruszka

Rekonstrukcja rządu Tuska, a przy okazji sowite odprawy

Rekonstrukcja rządu, zaplanowana na czas między 22 a 25 lipca, ma obejmować zmiany w strukturze administracji, w tym nowy kształt...

Udostępnij:

Facebook X X X