Polska czeka na kapitał wysokiej jakości. Dyskusja na EKG 2018 (RELACJA)

14 maja 2018, 16:45 Infrastruktura

Polska czeka na zagraniczne inwestycje, które mogą napędzić nasz rozwoju gospodarcze. Jednocześnie przyszedł czas aby przy pomocy polskich produktów zdobywać światowe rynki – podkreślali uczestnicy odbywającego się w ramach X Europejskiego Forum Gospodarczego w Katowicach panelu Inwestycje.

X Europejskie Forum Gospodarczego w Katowicach / fot. BiznesAlert.pl

– Atrakcyjny inwestor to taki, który jest rozpatrywany nie tylko z punktu widzenia fiskalnego, ale przede wszystkie z punktu widzenia rozwoju gospodarczego tworzenia miejsc pracy i stałego związania się z polską gospodarka – mówiła minister finansów Teresa Czerwińska.

Jej zdaniem Polska jest atrakcyjnym partnerem do inwestycji a celem rządu jest tworzenie most między biznesem a administracją. – Obecnie w rankingu atrakcyjności inwestycji zajmujemy 39 miejsce. Nasze aspiracje są wyższe. Zależy nam na to aby przyciągać te inwestycje, które są związane z tworzenie w innowacyjnych i rozwojowych sektorach. Chcemy budować mosty między biznesem a administracją. To jest jeden z celów rządu premiera Mateusza Morawieckiego. – powiedziała.

Polska placem inwestycyjnym

Jak podkreślał Jerzy Kwieciński, minister inwestycji i rozwoju Polska może pochwalić się silnym wzrostem gospodarczym wynoszącym blisko 5 procentowy. – Inwestycje są nam potrzebne aby go utrzymać. Kapitał zagraniczny, który obecnie do nas napływa to kapitał wysokiej jakości. Chcemy być członkiem międzynarodowej rodziny gospodarczej ale potrzebujemy do tego zagranicznego kapitału o wysokiej jakości. Musimy więcej kapitału do inwestowania generować u nas w kraju. Tego nam brakuje – mówił.

Przypomniał, że obecnie Polska realizuje jeden z największych w historii programów inwestycyjnych. – Program drogowy liczy 135 mld złotych. Natomiast kolejowy 70 mld złotych. Nasze plany zakładają, że do końca 2030 roku moglibyśmy zrealizować inwestycje w sektorze transportu warte 140 mld złotych. To potężne wyzwanie – dodał.

Inwestycje to wyzwanie

Według Pawła Borysa, prezesa zarządu Polskiego Fundusz Rozwoju inwestycje są globalnym wyzwaniem. – Po kryzysie mam nadwyżkę oszczędności i niedobór inwestycji. Na tej mapie nie najlepiej wygląda Europa. Obserwowana jest luka inwestycyjna między Europą a USA. To przekłada się na lukę produktywności, która jest kluczowa dla rozwoju gospodarczego i konkurencyjności – powiedział.

Jego zdaniem należy przedefiniować termin inwestycji zwłaszcza w dobie rozwoju gospodarek opartych na wiedzy. – W takim modelu gospodarki inwestycje mają zupełnie innych charakter. W Polsce mamy bardzo dobry trend – inwestycje w innowacje rosną bardzo szybko, w tempie dwucyfrowym. Budowa gospodarki opartej o innowacje, wiedzę i nowe technologie wymaga inwestycji w know-how, patenty – mówił.

Jednocześnie zaznaczył należy zintensyfikować działania na rzecz rozwoju małych i średnich przedsiębiorców aby stały były coraz większe. Dodatkowo warto zbliżyć biznes do nauki. – Potrzebujemy zbliżyć biznes do nauki, mamy w całym regionie olbrzymi potencjał badawczy do uwolnienia, którego nie wykorzystujemy. Biznes musi wiedzieć nad czym pracują naukowcy, nauka musi znać potrzeby przedsiębiorców – stwierdził prezes PFR. W tym kontekście jako trzeci komponent wskazał na potrzebę wzmocnienia rynku kapitałowego.

Szansą inwestycje w infrastrukturę?

Na potrzebę inwestycji w infrastrukturę wskazywał Justin Yifu Lin, dziekan, Institute of New Structural Economics, Peking University, były główny ekonomista i starszy wiceprezes zarządu Banku Światowego. – Europa potrzebuje 1 bln euro inwestycji w infrastrukturę. Teraz jest na to czas. Dostępne są tanie pieniądze, które mogą pomóc finansować rozwój gospodarczy. Potencjał jest ale może on wzrosnąć jeżeli uda się bardziej ubabnkowić inwestycje – powiedział.

Ważne jest zaufanie

Według Rokasa Masiulisa, litewskiego ministra transportu i komunikacji, Litwa nie różni się od Polski, jeżeli chodzi o pozyskiwanie zagranicznych inwestycji. – Wierzymy w podejście oparte na małych krokach. Nic się nie dzieje z dnia na dzień. To są procesy, które się toczą w dłuższej perspektywie. Wierzymy, że podobne podejście trzeba zachować we współpracy z inwestorami. Potrzebna jest otwarta dyskusja z inwestorami. Nie można zamiatać błędów pod dywan i dołożyć wysiłków aby poprawić sytuację. Ważne aby budować w relacje z inwestorami w oparciu o zaufanie – mówił dodając, że logistyka i transport są jednym z tych obszarów, w których Wilno może współpracować z Warszawą.

– Polska jest dla nas jednym z najatrakcyjniejszych miejsc, jeżeli chodzi o produkcję stali. Polska gospodarka dobrze rozwija. Świetnie poradziła ze skutkami kryzysu finansowego – mówił Sanjay Samaddar prezes zarządu, ArcelorMittal Poland SA, dyrektor generalny części wschodniej europejskiego segmentu wyrobów płaskich.

Stwierdził również, że spółce zależy również aby Polska energetyka, która jest oparta na węglu była konkurencyjna. – Aby uzyskać wysokiej jakości węgiel musimy sięgać coraz głębiej. Górnictwo i produkcja stali która się uzupełniają. Możemy inwestować w infrastrukturę. To ma dla nas istotne znaczenie – powiedział prezes Samaddar.

Według niego Polska jest jedną z najnowocześniejszych gospodarek jeżeli chodzi o produkcję stali. – To nas zachęca, aby właśnie do Polski sprowadzać najnowocześniejsze technologie. Istnieje duży potencjał – dodał.

– Te wypowiedzi pokazują, że nie przespaliśmy 29 lat naszej wolności. Polska reprezentuje kulturę zachodu. To sprawił mi.n outsourcingu jeżeli chodzi o zasoby ludzkie. Dzięki temu szczycimy się niskim poziomem bezrobocia. Gubiliśmy wiarę w to, że Polak może wyprodukować i sprzedać. To się zmienia – stwierdził Adam Góral, prezes zarządu Asseco Poland SA.

Ukraina czeka na inwestycje z Polski

Ukraina czeka na zagraniczne inwestycje a Polska jest strategicznym partnerem handlowym Kijowa – powiedział Stepan Kubiv, pierwszy wicepremier i minister rozwoju gospodarczego i handlu Ukrainy.

Przypomniał, że Ukraina jednocześnie przeprowadza reformy gospodarcze i walczy z rosyjską agresją, za co płaci dużą cenę. – Wzywamy państwa do tego aby nie zapominać o Ukrainie. Agresja Rosji to nie tylko zagrożenie dla Ukrainy ale dla całego cywilizowanego świata – powiedział.

Podkreślił, że Kijów wprowadził rozwiązania, które mają na celu pozyskanie zewnętrznych partnerów. Inwestycje zagraniczne sprzyjają wzrostowi gospodarczego. – W ubiegłym roku inwestorzy z 76 krajów zainwestowali 1,6 mld dolarów to pokazuje Ukraina pozostaje atrakcyjnym parterem. Zachęcam do inwestycji m.in. w naszą energetykę – dodał.

– Ukraina wybrała kierunek integracji z UE. To stwarza szanse aby ściślej współpracować. Nasza wymiana handlowa z Ukrainą rośnie systematycznie – powiedział minister Kwieciński. Z kolei zdaniem Hadley’a Dean’a, prezesa EPP ,,mamy moralny obowiązek wspierać Ukrainę. Ona ma potencjał”.