Gospodarka

Ekspert: 2025 rok będzie łaskawszy dla polskiej gospodarki, a surowszy wobec niemieckiej

Piotr Arak, polski ekonomista i doktor nauk społecznych. W latach 2018-2023 dyrektor Polskiego Instytutu Ekonomicznego, aktualnie główny ekonomista VeloBanku. Źródło: Wikimedia CC

Piotr Arak, główny ekonomista VeloBanku, przedstawił pięć prognoz dotyczących gospodarki w 2025 roku. Wskazuje, że Polska może spodziewać się m.in. większej ilości inwestycji i niższych stóp procentowych. Niemcy zaś czeka stagnacja gospodarcza.

Ekspert przedstawił pięć prognoz gospodarczych na właśnie rozpoczęty rok. Jego zdaniem będzie go cechowała mniejsza niepewność geopolityczna niż w 2024 roku oraz poświęcenie przez rynek znacznej uwagi Stanom Zjednoczonym.

– Oczekujemy odbicia inwestycji w Polsce w 2025 roku, zwłaszcza tych związanych z KPO. Ich wpływ na PKB może wynieść około 0,5-1,0 punktu procentowego. W przyszłym roku z Brukseli może popłynąć aż 75 procent wszystkich pieniędzy w ramach KPO. Wzrost ten będzie wspierany przez kontynuację ożywienia konsumpcji prywatnej – prognozuje Arak.

– Tymczasem niemiecka gospodarka, zmagająca się z problemami strukturalnymi, takimi jak wysokie koszty energii i zmniejszająca się konkurencyjność eksportu, będzie miała najniższy wzrost PKB wśród krajów UE – dodaje.

Więcej inwestycji w Polsce

Ekspert zauważa, że 2024 rok był trudny w kwestii inwestycji w Polsce. Jego zdaniem 2025 rok jest bardziej optymistyczny.

– Oczekuje się, że środki z Krajowego Planu Odbudowy (KPO) zaczną przynosić wymierne efekty, co może przyczynić się do wzrostu PKB o 0,5-1,0 punktu procentowego. Inwestycje publiczne i prywatne mają nabrać tempa, szczególnie w sektorach związanych z infrastrukturą i nowymi technologiami – podaje.

Niemiecka stagnacja

Zdaniem Araka ze wszystkich krajów unijnych to Niemcy będą miały najniższy wzrost PKB. Wyniesie on zaledwie 0,7 procent w stosunku do ubiegłego roku. Wskazuje, że problemy strukturalne (koszty energii, zmniejszająca się konkurencyjność eksportu) będą ciągle hamowały rozwój gospodarczy. Nowy rząd, który ma zostać wyłoniony w lutym, będzie musiał zmierzyć z wyzwaniami w zakresie inwestycji i konkurencyjności.

Niższe stopy procentowe

– Rada Polityki Pieniężnej (RPP) planuje obniżkę stóp procentowych w III kwartale 2025 roku. Przestrzeń do pierwszej obniżki dostrzegana jest w marcu 2025 roku, jednak bardziej prawdopodobne jest ścięcie około 50 pb. do końca roku. Obniżki stóp procentowych w strefie euro i Ameryce również będą miały wpływ na decyzje RPP, najpewniej opóźniając luzowanie polityki monetarnej – pisze ekspert.

Firmy mają powód do radości

Według Piotra Araka w świeżo rozpoczętym roku polskie przedsiębiorstwa mają szansę na poprawę rentowności. Przyczynią się do tego spadające stopy procentowe oraz środki z KPO, które spowodują wzrost marż. Ekspert zwraca uwagę, że w ubiegłym roku wzrost marż był jednym z najniższych w ostatnich latach.

Trump zapewni stabilność

– Oczekuje się, że administracja Donalda Trumpa będzie dążyć do zamrożenia lub rozwiązania konfliktu na Ukrainie, co mogłoby przyczynić się do stabilizacji sytuacji geopolitycznej w Europie. Stabilniejsze otoczenie sprzyjałoby zarówno krajowym, jak i zagranicznym inwestycjom, co pozytywnie wpłynęłoby na wzrost gospodarczy i handel międzynarodowy – wskazuje ekonomista.

VeloBank / Marcin Karwowski

Niemcy kombinują przy unijnym rozporządzeniu o sprawozdawczości korporacyjnej w zakresie zrównoważonego rozwoju


Powiązane artykuły

Tony złota ukryte pod ziemią w Polsce. Da się je wydobyć?

Złoto historycznie na terenach Polski było wydobywane w Sudetach na Dolnym Śląsku i okolicach. Pod ziemią wciąż spoczywają tony tego...

Rosyjskie uniwersytety uczą studentów, jak omijać sankcje gospodarcze

Programy nauczania, inspirowane przez Kreml, obowiązujące na rosyjskich uczelniach zawierają obecnie kierunki i kursy przygotowujące studentów do skutecznego obchodzenia sankcji...
Gazprom. Źródło: Flickr

Gazprom nie chce płacić Ukrainie, więc Kijów sięgnie po jego aktywa

Naftogaz planuje odzyskać zasądzone blisko siedem miliardów dolarów od Gazpromu. Jako, że rosyjska spółka ich nie zapłaciła Ukraina planuje odzyskać...

Udostępnij:

Facebook X X X