Iran chce rozpocząć eksport LNG za dwa lata

27 października 2015, 08:37 Alert

(Wojciech Jakóbik)

Złoża gazu ziemnego w Iranie

Dyrektor irańskiej spółki NIOC przekonuje, że jego kraj dołączy do grona eksporterów LNG już za dwa lata.

Iran posiada największe na świecie potwierdzone złoża gazu ziemnego o nazwie Południowy Pars, którego zasoby są szacowane na 51 bln m3. Chociaż większość wydobycia ma zostać przeznaczone na rosnące zapotrzebowanie w kraju, Teheran chce także eksportować gaz w formie skroplonej i/lub gazociągami.

Pierwszy terminal LNG w Iranie został ukończony w 60 procentach, lecz ze względu na sankcje ONZ, jego budowa została zamrożona. Wraz z ich możliwym zniesieniem w 2016 roku, projekt może wrócić do etapu realizacji. Terminale irańskie mają według planu umożliwić eksport do 40 mln ton gazu skroplonego rocznie. Irańczycy liczą na powrót do współpracy z Shellem, Repsolem i Totalem, które miały w sumie zbudować trzy obiekty.

Irańczycy przyznają, że na razie nie jest opłacalna ekonomicznie budowa gazociągów, które umożliwiłyby eksport gazu przy użyciu rur do Europy. Ich zdaniem eksport LNG jest bardziej opłacalny. Obecnie Iran wydobywa 175 mld m3 rocznie. Większość zużywa sam, jako czwarty po Chinach, USA i Rosji konsument gazu na świecie. 9 mld m3 śle do Turcji, i małe ilości zamienia z Azerbejdżanem, Armenią i Turkmenistanem na dostawy energii elektrycznej.