Iran chce zainwestować w Gazociąg Transanatolijski

7 maja 2015, 13:54 Alert
Korytarz Południowy
Gazociągi Korytarza Południowego, BP

(Trend/Wojciech Jakóbik)

Ambasador Iranu w Azerbejdżanie Mohsen Pak Ayeen zadeklarował, że jego kraj chce zainwestować w gazociąg mający doprowadzać surowiec azerski do granic Turcji, skąd dotrze na rynek europejski. Chodzi o Gazociąg Transanatolijski (TANAP) wspierany przez Komisję Europejską.

Iran mógłby dostarczać gaz dla tego projektu. Posiada udowodnione zasoby 33m8 bln m3 gazu ziemnego czyli 18,2 procent światowych udokumentowanych złóż.

Jak informował BiznesAlert.pl, Turcja i jej partnerzy z konsorcjum TANAP poszukują „jednego lub dwóch” inwestorów zagranicznych, którzy dopłaciliby do inwestycji w budowę Gazociągu Transanatolijskiego, po tym jak swój udział zgłosiło brytyjskie BP.

Obecnie 58 procent akcji dzierży SOCAR z Azerbejdżanu, skąd ma pochodzić gaz dla magistrali, turecki BOTAS posiada 30 procent akcji. BP chce nabyć 12 procent. Projekt jest wyceniany na 10-11 mld dolarów. Ma zostać ukończony w 2018 roku.

Przepustowość gazociągu ma wynieść początkowo 16 mld m3, z czego 6 mld m3 ma zostać wykorzystane na dostawy do Turcji. Pozostała moc zostanie w dyspozycji klientów europejskich, którzy zakontraktowali już dostawy z azerskiego pola Szach Deniz w ilości w sumie 10 mld m3 przez Gazociag Transnanatolijski (TAP). Rozważana jest możliwość powiększenia  mocy na rzecz dostaw z krajów, z którymi prowadzone są już negocjacje, w tym z Turkmenistanu. To firmy z tych krajów, wśród których wymieniany jest także Iran, mogą wejść do akcjonariatu TANAP.