Iran przyspiesza wzbogacanie uranu. Może zaszkodzić porozumieniu nuklearnemu

18 sierpnia 2021, 07:15 Alert
iran flaga
Flaga Iranu. Źródło: Flickr

Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA) poinformowała, że Iran przyspiesza wzbogacanie uranu do poziomu zbliżonego produkcji broni jądrowej. Zdaniem Reutersa, ta sytuacja powoduje większe napięcie w relacjach Irańczyków z Zachodem, podczas gdy strony dążą do wznowienia rozmów o porozumieniu nuklearnym.

W kwietniu Iran rozpoczął wzbogacanie uranu do 60 procent zawartości rozszczepialnego izotopu U-235. Już wcześniej kraj wytwarzał 20-procentowy wzbogacony uran, a limity porozumienia nuklearnego z 2015 roku pozwalają na zaledwie 3,67 procent.

Reuters podaje, że ten ruch jest jednym z wielu pogwałceń ograniczeń nałożonych przez porozumienie. USA i sojusznicy europejscy ostrzegają, że takie posunięcia zagrażają rozmowom o wznowieniu umowy, które są obecnie zawieszone.

Iran utrzymuje, że jego program nuklearny jest pokojowy. – Jeżeli inni powrócą do swoich zobowiązań wynikających z porozumienia nuklearnego, a Waszyngton w pełni i w sposób możliwy do zweryfikowania zniesie swoje jednostronne i nielegalne sankcje, wszystkie irańskie środki łagodzące i zaradcze będą odwracalne – powiedział rzecznik ministerstwa spraw zagranicznych Iranu Saeed Khatibzadeh w rozmowie z mediami krajowymi.

Reuters/Jędrzej Stachura

Przybyszewski: Iran podbija stawkę w negocjacjach z USA (ROZMOWA)