Iran dogania Katar w wydobyciu gazu

20 kwietnia 2017, 10:30 Alert

Prezydent Iranu Hassan Rouhani w minioną niedzielę ( 16 kwietnia) uruchomił eksploatację gazu na pięciu odcinkach gazowego pola South Pars w regionie Zatoki Arabskiej. 

fot. Orlen Upstream

W ciągu ostatnich 12 lat ta inwestycja wydobywcza kosztowała 20 mld dol. Władze w Teheranie podkreślają, że dzięki rozpoczęciu eksploatacji gazu na nowych odcinkach Iran dorówna Katarowi pod względem wydobycia gazu. Rouhani stwierdził, że produkcja na polu South Pars wynosi 575 mln m3 dziennie, zaś cała produkcja gazu w Iranie to 885 mln m3 dziennie. Iran posiada drugie na świecie wydobywalne zasoby gazu ziemnego ( po Rosji).

Pole gazowe South Pars zajmuje obszar 9.700 km2, z czego 3700 km2 znajduje się na irańskich wodach terytorialnych. Pole podzielone pomiędzy Iran i Katar zawiera największe złoża gazu na świecie. Według szacunków Międzynarodowej Agencji Energetycznej (IEA), pole zawiera 51 bln. m3 gazu ziemnego in situ i około 50 mld baryłek (7,9 mld metrów sześciennych) kondensatów gazu ziemnego Przecietnie na potrzeby krajowe Iran zużywa 550 mln. m3 gazu dziennie.

Teheran stara się przyciągnąć zagranicznych partnerów do udziału w inwestycjach w irańskim sektorze ropy i gazu. W początkach stycznia br wytypowano 29 spółek z Europy i Azji, do udziału w przetargach na eksploatację irańskiej ropy i gazu.

Teresa Wójcik