Iran liczy na rychłe porozumienie gazowe z Turcją

8 października 2015, 14:58 Alert

(Ukrainska Energetyka/Teresa Wójcik)

fot. Gaz-System

Mohsen Qemsari, dyrektor ds. stosunków z zagranicą irańskiej państwowej spółki gazowej  NIGC powiedział w miniony poniedziałek (5.10), że spór między Iranem a Turcją o cenę gazu zostanie rozstrzygnięty w ciągu najbliższego miesiąca.

Qamsari powiedział również, że Iran jest gotów zwiększyć eksport gazu do Turcji, która  obecnie otrzymuje ok. 10 mld m3 gazu  irańskiego na podstawie 25-letniej umowy podpisanej w 1996 r. Turecki państwowy koncern paliwowy BOTAS uważa,  że cena dostarczanego przez Iran gazu jest zawyżona i w 2012 r. skierował sprawę do Międzynarodowego Sądu Arbitrażowego. Postępowanie arbitrażowe, jest w toku.

Iran jest drugim co do wielkości dostawcą gazu do Turcji. Zapewnia jedną piątą  surowca dostarczanego na turecki rynek. Na pierwszym miejscu jest Rosja. Kolejnym dostawcą jest Azerbejdżan. Ankara płaci 490 dol.za 1 tys.m3 irańskiego gazu oraz po 335 dol. za m3 surowca z Azerbejdżanu i po 425 dol. za 1 tys. m3 gazu rosyjskiego.

Podczas wizyty w Teheranie prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana w kwietniu b.r., Iran zaproponował obniżkę ceny w zamian za podwojenie eksportu gazu. Strona turecka odrzuciła tę propozycję.  

W czerwcu 2014 r. Iran wygrał arbitraż przed Międzynarodową Izbą Handlową w Szwajcarii, ale Ankara wznowiła postępowanie w tym roku. Zdaniem jednego z dyrektorów irańskiej spółki  NIGC Azizollaha Ramezani również to drugie postępowanie arbitrażowe prawdopodobnie zostanie rozstrzygnięte na korzyść  Iranu z uwagi na takie same okoliczności sprawy spornej.