Iran opóźnia wejście zagranicznych koncernów na złoża

8 grudnia 2016, 14:15 Alert

Na luty 2017 roku Iran przeniósł termin uruchomienia pierwszego przetargu na nowe kontrakty naftowe (IPC) na eksploatację złóż ropy i gazu – poinformował dyrektor wykonawczy National Iranian Oil Company Ali Cadore. Nie podał co jest powodem opóźnienia.

Ogłosił również, że termin składania wstępnych aplikacji został wydłużony z 25 listopada do 10 grudnia podkreślając, że dokumenty wpłynęły już od 50 zagranicznych spółek.

Po wstępnej kwalifikacji w ciągu miesiąca Teheran oceni złożone aplikacje, po czym najprawdopodobniej w lutym dojdzie do pierwszego przetargu na eksploatację złóż węglowodorów w oparciu o nowym model kontraktów naftowych dla zagranicznych inwestorów.

Nowy model kontraktów naftowych typu IPC został przyjęty przez irański rząd w sierpniu tego roku. Został opracowany po to, aby zwiększyć atrakcyjność projektów i przyciągnąć zagranicznych inwestorów. Iran oferuje kontrahentom udział w poszczególnych etapach związanych z procesem poszukiwań, wydobycia surowców, czy też kompleksowym pakietem prac. Dzięki inwestycjom zagranicznym Teheran chce do końca pierwszego kwartału 2017 r  zwiększyć dzienne wydobycie ropy do 4 mln baryłeki odzyskać pozycje na światowych rynkach z okresu sprzed nałożenia sankcji.

Regnum