Iran otwiera się na fotowoltaikę

31 maja 2016, 11:00 Alert

(Gramwzielone.pl)

Jak poinformował portal Gramwzielone.pl, irańskie władze podpisały porozumienie, którego celem jest budowa pierwszej w Iranie fabryki modułów fotowoltaicznych.

W ramach porozumienia podpisanego między irańską agencją rozwoju IDRO i niemiecką firmą Schmid Group ta druga dostarczy do Iranu linie umożliwiające produkcję w skali roku modułów fotowoltaicznych o łącznej mocy 200 MW. Fabryka ma zostać z czasem rozbudowana do potencjału 1 GW.

Schmid Group to jeden z czołowych dostawców urządzeń dla producentów ogniw i modułów fotowoltaicznych. Mająca siedzibę w niemieckim mieście Freudenstadt firma zatrudnia 1,2 tys. pracowników.

Kilka miesięcy temu niemiecka firma podpisała umowę dotyczącą dostarczenia linii do produkcji modułów fotowoltaicznych o takim samym potencjale 200 MW dla fabryki, która powstaje w rosyjskim mieście Jełabuga.

Kilka miesięcy temu Bloomberg informował, powołując się na irańską agencję informacyjną Mehr, że w okolicach Teheranu powstaną farmy fotowoltaiczne o łącznej mocy 1,25 GW. Inwestycje w pobliżu irańskiej stolicy ma zrealizować niewymieniony z nazwy niemiecki inwestor. Kolejne farmy fotowoltaiczne o mocy po 500 MW mają powstać w pobliżu kilku innych irańskich miast.

Wiadomo, że niemiecki inwestor ma uzyskać prawo do sprzedaży energii po gwarantowanej na wiele lat cenie, na postawie 20-letniej umowy PPA (ang. Power Purchase Agreement). Instalacje powstaną na terenach dzierżawionych przez irańskie władze.

Jak informowała w listopadzie ubiegłego roku agencja Mehr, budowa pierwszych farm fotowoltaicznych przez niemieckiego inwestora miałaby się zakończyć w tym miesiącu.

W 2014 roku irańskie władze zadeklarowały zwiększenie potencjału farm wiatrowych i fotowoltaicznych do 5 GW do roku 2018.