Iran proponuje nowe kontrakty naftowe. Czy skorzystają na nich polskie spółki?

12 lipca 2016, 07:35 Alert

(Trend/Bloomberg/Piotr Stępiński/Wojciech Jakóbik/Bartłomiej Sawicki)

W ciągu kilku najbliższych dni Iran przygotuje nowy model kontraktów naftowych – powiedział irański wiceminister ropy Amir Hossein Zamani Nia.

W trakcie swojego przemówienia podczas międzynarodowej konferencji poświęconej optymalizacji wydobycia węglowodorów stwierdził, że biorąc pod uwagę zmianę sytuacji politycznej oraz ekonomicznej na świecie Teheran powinien dbać o swoje interesy i unikać problemów natury prawnej w relacjach z innymi państwami.

Iran poinformował wcześniej przedstawicieli największych na świecie spółek wydobywczych o zapisach nowych kontraktów na wydobycie surowca znajdujących się w nim 52 złożach. Model kontraktów naftowych typu IPC został specjalnie opracowany przez Teheran, aby zwiększyć atrakcyjność projektów i przyciągnąć zagranicznych inwestorów. Iran oferuje kontrahentom udział w poszczególnych etapach związanych z procesem poszukiwań, wydobycia surowców, czy też kompleksowym pakietem prac. Zagraniczne koncerny są zainteresowane powrotem do Iranu.

Także polskie spółki nie pozostają obojętne wobec współpracy z Państwem Ajatollahów. Na początku maja w Teheranie z wizytą przebywała polska delegacja na czele z wiceministrem energetyki Michałem Kurtyką. W składzie polskiej delegacji znalazły się PKN Orlen, Lotosu oraz PGNiG. Rozmawiano o współpracy energetycznej, z naciskiem na inwestycje polskich firm w Iranie.

Z kolei podczas konferencji wynikowej w maju prezes PGNiG Piotr Woźniak stwierdził, że spółka jest zainteresowane dwiema sferami działalności na tamtejszym rynku . Przede wszystkim chodzi o serwis, w drugiej kolejności ewentualne koncesje, czyli działalność licencjonowaną.

W połowie czerwca w rozmowie z agencją Trend minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski mówił, że nadal istnieje wielka przestrzeń do współpracy przy mniejszych kontraktach, głównie w sektorze usług: badań geologicznych, wydobycia, odwiertów i budowy oraz zarządzania infrastrukturą naziemną.”

W tym kontekście warto przypomnieć, że Grupa Lotos zakupiła 2 mln irańskiej ropy, która płynie do Gdańska na pokładzie tankowca Atlantas. Koncern stwierdził, że ,, jest zainteresowany każdą uzasadnioną współpracą w zakresie dostaw ropy do rafinerii w Gdańsku”.

Swoje zainteresowanie ropą z Persji przejawia także PKN Orlen. Z nieoficjalnych informacji portalu BiznesAlert.pl wynika, że płocki koncern podjął już rozmowy na temat kontraktu na dostawy irańskiej ropy.