Iran apeluje o zniesienie sankcji USA przez koronawirusa

13 marca 2020, 11:15 Alert

Sankcje USA uniemożliwiające handel ropą Iranowi powinny być zdaniem Teheranu zniesione w obliczu epidemii koronawirusa rozwijającej się szybko w tym kraju.

Flaga Iranu. Źródło: Flickr
Flaga Iranu. Źródło: Flickr

Iran zwrócił się do Międzynarodowego Funduszu Walutowego o pożyczkę w wysokości pięciu miliardów dolarów na walkę z koronawirusem. Minister spraw zagranicznych Iranu Mohammed Dżawad Zarif zaapelował do MFW z biurem w Waszyngtonie o „stanięcie po właściwej stronie historii i odpowiedzialność”. Wirus zaraził już ponad dziesięć tysięcy Irańczyków i doprowadził do istotnych niedoborów w gospodarce. Iran poprosił o pomoc MFW po raz pierwszy od rewolucji islamskiej w 1979 roku. Wcześniejsza pomoc Funduszu trafiła na konto prozachodniego szacha Iranu w 1960 roku. Jego gospodarce zagraża także szybki spadek cen ropy w ostatnim tygodniu wywołany załamaniem porozumienia naftowego OPEC+.

Zarif zaapelował do USA o zniesienie sankcji przywróconych w 2018 roku po wycofaniu się Amerykanów z porozumienia nuklearnego zakładającego zniesienie obostrzeń w zamian za wprowadzenie kontroli nad irańskim programem jądrowym. Minister Zarif zaapelował do USA o zatrzymanie „kampanii terroryzmu ekonomicznego”. Amerykanie byli do tej pory niechętni zniesieniu sankcji ze względu na wsparcie Teheranu dla organizacji terrorystycznych na Bliskim Wschodzie.

Fox News/Wojciech Jakóbik