AtomBezpieczeństwoEnergetyka

Rozmowy Teheran-Waszyngton o uranie: Trump dostrzega progres, Iran zaś obstaje przy swoim

Zdjęcie udostępnione przez irańskie MSZprzedstawia ministra spraw zagranicznych Iranu Abbasa Araghchiego (po lewej) rozmawiającego z ministrem spraw zagranicznych Omanu Sayyidem Badrem al-Busaidim (po prawej) podczas pośrednich rozmów Iranu ze Stanami Zjednoczonymi w ambasadzie Omanu w Rzymie. Fot.: PAP / EPA / MSZ Iranu

Donald Trump wyraża się optymistycznie o rozmowach z Iranem na temat ograniczania wzbogacania uranu przez Teheran. Powiedział, że w najbliższym czasie może ogłosić dobrą wiadomość w tej kwestii. Rzecznik irańskiego MSZ stwierdził zaś w poniedziałek, że jego kraj nie zaprzestanie całkowicie wzbogacać uran.

W piątek odbyła się piąta tura rozmów między Iranem a USA dotycząca wzbogacania uranu przez Teheran. Waszyngton zarzuca drugiej stronie, że dąży do produkcji broni jądrowej i chce, by Iran nie wzbogacał uranu. Teheran broni się twierdząc, że prowadzi transparentną politykę, a uran służy do celów energetycznych. Rozmowy odbyły się w Rzymie, a mediatorem był Badr al-Busaidi, minister spraw zagranicznych Omanu. Stwierdził, że zakończyły się „pewnym, ale nierozstrzygającym postępem”. Wyraził nadzieję, że pozostałe kwestie zostaną wyjaśnione w najbliższych dniach.

USA i Iran mają odmienne spojrzenia

Donald Trump podsumował piątkowe, rozmowy chwaląc „prawdziwy” i „poważny” postęp jaki uczyniono.

Myślę, że możemy mieć dobre wieści na froncie irańskim – powiedział w niedzielę. Dodając, że mogą one zostać wyjaśnione w ciągu dwóch dni.

Abbas Araghchi, minister spraw zagranicznych Iranu, który przewodniczy tamtejszej delegacji, stwierdził, że negocjacje są zbyt skomplikowane, aby je zakończyć „w ciągu dwóch lub trzech spotkań”.

Esmaeil Baghaei, rzecznik irańskiego resortu spraw zagranicznych podczas konferencji wyraźnie powiedział, że Iran nie przystanie na całkowite wstrzymanie prac nad wzbogacaniem uranu.

Wzbogacanie stanowi nieodłączną część pokojowego programu energetyki nuklearnej oraz przemysłu nuklearnego Iranu i absolutnie musi być utrzymane – powiedział.

Przekazał, że nie ustalono terminu i miejsca następnych rozmów.

W 2015 roku Iran, USA i Unia Europejska podpisały porozumienie według którego Teheran powstrzyma się od wzbogacania urany powyżej 3,67 procent. W zamian Zachód miał zmniejszyć sankcje. USA podczas pierwszej prezydentury Donalda Trumpa wyszły z porozumienie i nałożyły sankcje na Teheran. Obecnie Iran wzbogaca uran do 60 procent, aby stworzyć głowicę nuklearną wymagane jest osiągnięcie 90 procent.

AP News / France 24 / Biznes Alert / PAP / Marcin Karwowski


Powiązane artykuły

Drony zdominują pola bitew. Polko: będzie je wspierać AI

Rosyjska inwazja na Ukrainę pokazała istotną rolę pojazdów bezzałogowych na współczesnym polu bitwy. Drony przeprowadzają zwiad, są „oczami” artylerii, służą...

Grad głównym winnym strat w amerykańskiej fotowoltaice

55 procent amerykańskich roszczeń powiązanych z uszkodzeniem farm fotowoltaicznych przez zjawiska pogodowe dotyczy gradu. W skali globalnej, opady gradu zajmują...
Ukraińskie drony (zdjęcie ilustracyjne). Fot. PAP/Vladyslav Musiienko

Kijów zainwestuje 6.2 mln dolarów w drony przechwytujące Shahedy

Stolica Ukrainy uruchamia program „Czyste niebo” o wartości 260 mln hrywien (ok. 6,2 mln dolarów). Nowy system ma wzmocnić ochronę...

Udostępnij:

Facebook X X X