Iran zaprasza Polaków na złoża ropy. PGNiG leci do Teheranu

12 stycznia 2017, 13:10 Alert

Polskie koncerny zacieśniają współpracę energetyczną z Iranem. W lutym PGNiG ma sfinalizować umowę na badania złoża Soumar. 

Nowy etap po zniesieniu sankcji

– Po osiągnięciu porozumienia nuklearnego Polska rozpoczęła nowy etap współpracy z Iranem w zakresie rozwoju handlu ropą, w tym przy inwestycjach w irański sektor wydobycia węglowodorów – informuje irańska agencja Mehr. Do tej pory National Iranian Oil Company (NIOC) podpisała kontrakty na spotowe dostawy ropy z PKN Orlen oraz Grupą Lotos.

Dyrektor zarządzający National Iranian South Oil Company (NISOC) Bijan Alipour poinformował, że pod koniec stycznia wysocy rangą przedstawiciele polskiego koncernu przybędą do Iranu aby sfinalizować rozmowy. Podkreślił przy tym, że rozmowy mają dotyczyć realizacji projektów wydobywczych ropy na południu kraju.

PGNiG bada złoża

Mehr przypomina jednocześnie, że w opublikowanym w ubiegłym tygodniu przez NIOC oświadczeniu na liście spółek, które zostały uznane za „kwalifikujące się do inwestycji w poszukiwanie i wydobycie ropy naftowej oraz gazu w kraju znalazł się PGNiG.

Agencja zauważa również, że w ostatnim czasie NIOC i PGNiG podpisały memorandum w sprawie eksploatacji znajdującego się na zachodzie Iranu złoża Sumar.

Jednocześnie Finacial Tribune dodaje, że najprawdopodobniej w lutym przedstawiciele wysokiego szczebla polskiej spółki udadzą się do kraju Ajatollahów aby sfinalizować rozmowy na temat udziału PGNiG w projekcie wydobywczym na złożu w prowincji Khuzestan.

Mehr/Finacial Tribune

Jakóbik: Iran kusi Polskę. Spółki zachowują ostrożność