Iran zaprzecza obniżeniu dla Turcji ceny za gaz

15 lipca 2015, 06:44 Alert

(Natural Gas Asia/BiznesAlert.pl/Piotr Stępiński/Patrycja Rapacka)

Jak poinformowała w poniedziałek agencja Shana Iran zdementował informacje, o tym, że osiągnął porozumienie z tureckim BOTAS w sprawie obniżek cen dostarczanego do Turcji gazu.  

– Nie mamy w tym zakresie żadnego porozumienia z BOTAS – powiedział dyrektor ds. relacji międzynarodowych National Iranian Gas Company (NIGC) Azizollah Ramezani dodając, że Iran sprzedaje surowiec dla tureckiej spółki po uczciwej cenie, która nie wymaga korekty czy też obniżki.

W zeszłym miesiącu tureckie agencje cytowały wypowiedzieć irańskiego ambasadora w Turcji, w której stwierdził, że obaj sąsiedzi w zasadzie zgodzili się na zwiększenie wolumenu irańskiego eksportowanego do Turcji.

Ankara płaci dla Teheranu 490 dolarów za 1 tys. m3 mimo, że Turcy cena surowca z Azerbejdżanu oraz z Rosji wynosi odpowiednio 335-340 dolarów oraz 425 dolarow.

Zgodnie z obowiązującą umową od 2001 roku Turcja importuje z Iranu 10 mld m3 gazu rocznie.

Jak informował 9 lipca BiznesAlert.pl   irański minister energetyki Hamid Chitchian powiedział w środę (8.07), że Teheran i Ankara osiągnęły wstępne porozumienie dotyczące eksportu energii elektrycznej oraz jej wymiany.

Turecki ambasador w Iranie, Hakan Tekin, potwierdził słowa irańskiego przedstawiciela oraz podkreślił, rozwój stosunków z Iranem jest bardzo perspektywiczny z racji ograniczonych zasobów energetycznych Turcji, szczególnie w zakresie energii elektrycznej.

Bezpieczeństwo energetyczne Turcji w dużym stopniu opiera się na zagranicznych źródłach energii, takich jak gaz ziemny czy ropa naftowa. Te surowce napędzają prawie połowę tamtejszej produkcji energii elektrycznej. Wytworzenie energii elektrycznej z tych źródeł kosztuje Ankarę około 60 miliardów dolarów w ciągu roku.