IRENA: Do 2025 roku ceny energii solarnej i wiatrowej mogą spaść o 59 proc.

15 czerwca 2016, 11:15 Alert

(Polska Agencja Prasowa)

Średni koszt energii elektrycznej pozyskiwanej z ogniw fotowoltaicznych i elektrowni wiatrowych może spaść do 2025 roku aż o 59 proc. – wynika z opublikowanego w środę raportu Międzynarodowej Agencji Energii Odnawialnej (IRENA).

W dokumencie przypomniano, że od 2009 roku ceny paneli ogniw fotowoltaicznych spadły o 80 proc., a turbin wiatrowych o ok. 30-40 proc. Ten trend wywołany był znacznym postępem technologicznym, jaki miał miejsce w branży energii odnawialnej. Jeżeli politycy nadal będą promować alternatywne źródła energii, wtedy jest szansa na utrzymanie spadków tych cen – twierdzą twórcy raportu IRENA.

Agencja szacuje, że średni światowy koszt za energię elektryczną wytwarzaną z ogniw fotowoltaicznych może spaść o 59 proc. do 2025 roku, natomiast o 35 proc. z elektrowni wiatrowych działających na morzach, a o 26 proc. z farm wiatrowych na lądzie.

– Aby móc kontynuować zmiany na rynku energetycznym, musimy doprowadzić do przekierowania polityki w celu uzyskania jeszcze większych cięć kosztów, a przy okazji zwiększenia naszych szans gospodarczych – tłumaczył dyrektor Agencji Adnan Z. Amin.

IRENA została założona w 2009 roku przez ponad 70 państw, w tym Polskę. Jej celem jest promowanie energii odnawialnej. Siedzibą organizacji jest Abu Zabi w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.