Zyska: Atom i OZE uniezależnią Polskę od Rosji i pozwolą podołać zmianom

20 czerwca 2022, 09:49 Atom

Polska potrzebuje atomu i Odnawialnych Źródeł Energii by porzucić surowce Rosji, ale także sprostać nowym wyzwaniom związanym z przemianą gospodarki europejskiej. Mówił o tym Ireneusz Zyska, wiceminister klimatu i środowiska.

Ireneusz Zyska, sekretarz stanu w ministerstwie klimatu i pełnomocnik rządu ds. OZE. Fot. Ministerstwo klimatu
Ireneusz Zyska, sekretarz stanu w ministerstwie klimatu i pełnomocnik rządu ds. OZE. Fot. Ministerstwo klimatu

Energetyka w rękach Rosji jest narzędziem wpływu politycznego. Państwa, które są uzależnione od surowców rosyjskich nie są w pełni suwerenne, a sytuacja może się pogorszyć, jeżeli dojdzie do eskalacji. Nam obecnie jest łatwiej, bo od lat przygotowywaliśmy do sytuacji widocznej obecnie – powiedział Ireneusz Zyska, wiceminister klimatu i środowiska, podczas Forum Wizja Rozwoju w odniesieniu do systematycznego ograniczenia podaży gazu w Europie przez rosyjski Gazprom.

Recepta na uniezależnienie od surowców z Rosji to nowe źródła energii. To także odpowiedź na przemiany gospodarcze. – W przyszłości procesy technologiczne i gospodarcze w wymiarze globalnym będą przechodzić elektryfikację – mówił minister Zyska o zmianach gospodarczych. – Aby sprostać temu wyzwaniu musimy rozwijać nowe moce wytwórcze energii elektrycznej w oparciu o energetykę jądrową, ale i odnawialne źródła energii. Chcemy rozwijać w Polsce te źródła. Chcemy inwestować i inwestujemy w nowoczesne technologie wytwarzania energii, po to, aby rozwijać nowe gałęzie polskiego przemysłu – tłumaczył gość konferencji.

Opracowali Wojciech Jakóbik i Mariusz Marszałkowski