Izrael ostrzega przed bombą jądrową Iranu tuż po wznowieniu rozmów o porozumieniu nuklearnym

30 listopada 2021, 07:15 Alert
Iran
Iran widziany z kosmosu. Fot. Wikimedia Commons

Portal Axios ustalił w dwóch źródłach, że według służb izraelskich Iran rozpoczął wzbogacanie uranu do stopnia pozwalającego mu uzyskać broń jądrową.

Izrael miał przekazać USA informacje o tym, że Iran wzbogaca uran powyżej 90 procent pozwalając sobie na dostęp do broni jądrowej. Te informacje pojawiają się w trakcie wznowienia rozmów o powrocie do porozumienia nuklearnego JCPOA w Wiedniu po pięciomiesięcznej przerwie.

Samo wzbogacenie uranu nie pozwala pozyskać broni jądrowej, ale paliwo wzbogacone powyżej 90 procent, które Teheran miałby pozyskać w ciągu kilku tygodni, powinno umożliwić taki ruch za rok-dwa według służb amerykańskich i izraelskich.

Rozmowy o JCPOA zostały wznowione wraz z rosnącymi oczekiwaniami Iranu, którego nowy negocjator Ali Bagheri Kani przedstawił w Financial Times oczeiwanie, że USA zagwarantują brak możliwości wycofania się z porozumienia po powrocie do niego. Wcześniej prezydent Donald Trump wycofał się z tego układu w 2018 roku, wprowadzając nowe sankcje wobec Iranu.

Axios/Financial Times/Wojciech Jakóbik

Przybyszewski: Iran podbija stawkę w negocjacjach z USA (ROZMOWA)