Jacek Majchrowski pozwał premiera Morawieckiego za słowa o smogu

24 października 2018, 15:15 Alert

Ubiegający się o reelekcję prezydent Krakowa Jacek Majchrowski złożył w trybie wyborczym pozew przeciwko premierowi Mateuszowi Morawieckiemu. Domaga się sprostowania w mediach wypowiedzi premiera, który mówił podczas konwencji PiS, że władze miasta niewiele zrobiły w walce ze smogiem. Złożenie pozwu potwierdził w środę pełnomocnik wyborczy KWW Jacka Majchrowskiego Marcin Mikos. Sąd wyznaczył już terminy rozpraw, odbędą się one w najbliższy czwartek oraz piątek.

Chodzi o słowa premiera, które padły podczas konwencji wyborczej PiS w Krakowie 14 października. W swoim wystąpieniu Mateusz Morawiecki przywołał wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE z 22 lutego 2018, w którym – jak mówił – lata 2008-2015 „określone zostały jako brak polityki na rzecz czystego powietrza”. – Poprzednicy, w tym ci, którzy rządzili tym miastem, nie zrobili nic lub prawie nic – powiedział premier.

„Nie pozwolę, by na mnie nastawano”

Sprostowania tej wypowiedzi domaga się Jacek Majchrowski, przywołując szereg działań, które władze Krakowa podjęły, by ze stolicy Małopolski zniknął smog. – Uważam, że jeżeli ktoś mówi nieprawdziwe rzeczy o mieście, którym kieruję i adresuje to do mnie, należy to sprostować w mediach publicznych. Nie widzę powodu, dlaczego mam przyjmować baty, podkulając ogon i nie reagując. Nie jestem agresywny, na nikogo nie nastaję, ale nie pozwolę, żeby na mnie nastawano i kłamano, mówiąc o tym, co robię – mówił w piątek dziennikarzom Majchrowski, zapowiadając złożenie pozwu. Jacek Majchrowski rozważał również pozwanie w trybie wyborczym Małgorzaty Wassermann. Jak twierdzili przedstawiciele sztabu aktualnego prezydenta Krakowa, Wassermann w materiale wyborczym opublikowanym w jednym z lokalnych dzienników stwierdziła, że w większości szkół w Krakowie brukuje kamer monitoringu. – Nie jest to prawdą – zapewniali przedstawiciele sztabu Majchrowskiego. Ostatecznie jednak pozew przeciwko kontrkandydatce nie zostanie złożony.

Działania antysmogowe

Tuż po konwencji PiS Majchrowski napisał list do premiera Morawieckiego, w który podkreślił, że „Kraków od lat trwale ogranicza wszystkie potencjalne typy zanieczyszczeń do atmosfery”. Podał, że w latach 2012-18 zlikwidowano około 22,5 tys. pieców węglowych, a miasto wprowadziło lokalny program osłonowy zapewniający mieszkańcom rekompensatę z tytułu wyższych kosztów ogrzewania. W ramach tego programu udzielono świadczenia w wysokości blisko 6 mln zł. „Miasto Kraków postrzegane jest w całej Polsce jako wzór do naśladowania z zakresie programów pomocowych związanych z poprawą jakości powietrza” – napisał Majchrowski. Przywołał raport NIK, w którym kontrolerzy stwierdzili, że Kraków i Małopolska podejmują działania w walce z zanieczyszczeniami powietrza i wskazali na konieczność wprowadzania zmian prawnych w Polsce.

Druga tura

Jacek Majchrowski w niedzielnych wyborach uzyskał 45,84 proc. poparcia; w II turze zmierzy się z kandydatką Zjednoczonej Prawicy Małgorzatą Wassermann, którą poparło 31,88 proc. głosujących. Majchrowski wystartował w wyborach z poparciem Platformy Obywatelskiej, Nowoczesnej, SLD, PSL i własnego zaplecza – Przyjaznego Krakowa. Ugrupowania te wystawiły wspólną listę kandydatów do Rady Miasta.

Polska Agencja Prasowa/tvn24