Sasin żąda od Taurona, by nie wycofywał się ze sprzedaży gazu. Jest odpowiedź

18 października 2022, 17:00 Alert

Dzisiaj Tauron poinformował, że w związku z rządowymi zabezpieczeniami dla odbiorców gazu, spółka rozwiązuje umowy na sprzedaż tego surowca. Do stanowiska tego w mocnych słowach odniósł się wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin, który zażądał od Taurona zmiany tej decyzji. Ta spółka odpowiedziała – również na TT.

– Oczekuję od Prezesa Taurona natychmiastowego wycofania się z nieakceptowalnej decyzji dotyczącej wypowiadania umów na gaz. Nie ma mojej zgody na takie działania. Zmiana operatora powinna odbywać się w sposób nieodczuwalny i bezpieczny dla klienta. Nie będzie przerw w dostawie gazu – napisał Jacek Sasin na Twitterze.

Wcześniej Tauron poinformował swoich klientów, że ochrona prawna cen gazu pozwoliła spółce na bezpieczne dla klientów wycofanie oferty sprzedaży paliwa gazowego. Warto przypomnieć, że sprzedawcy działający na rynku mają prawo odmówić kontynuacji umowy na dostawy gazu ze względu na rekordowe ceny uniemożliwiające im rentowną działalność. Spółki obrotu mają dostać rekompensaty za zaniżanie cen w taryfie gazowej, która jednak nie odzwierciedla zmian rynkowych wywołanych kryzysem energetycznym. – Decyzja spółki spowodowana jest niestabilną sytuacją na międzynarodowym rynku gazu, wywołaną rosyjską agresją na Ukrainę. Podjęto ją teraz, bo mamy pewność, że klienci są chronieni poprzez mechanizm urzędowej kontroli ceny gazu. Klienci są informowani, że powinni wybrać nowego sprzedawcę gazu – wyjaśnił prezes Tauron Sprzedaż Rafał Soja w rozmowie z Polską Agencją Prasową.

Tauron odpowiedział ministrowi Sasinowi – również na Twitterze. – Klienci mają zagwarantowaną ciągłość dostaw gazu – bez przerwy. Zmiana sprzedawcy odbędzie się bez zmiany warunków, automatycznie. Klient może wybrać też sprzedawcę samodzielnie. Pomożemy w dopełnieniu wszelkich niezbędnych formalności. Jesteśmy w kontakcie z PGNiG Obrót Detaliczny – zapewniła ta spółka, włączając do konwersacji resort aktywów państwowych.

Twitter/Polska Agencja Prasowa/Michał Perzyński

AKTUALIZACJA: 18 października 2022 roku, godz. 18.30 – odpowiedź Taurona