KGHM w Chile będzie płacić mniej. „Bardzo ważna deklaracja”

18 kwietnia 2023, 14:30 Alert

Najważniejsza inwestycja zagraniczna KGHM, chilijska kopalnia Sierra Gorda w ostatnich latach bije rekordy wydajności wydobywczej i przerobowej. Dzisiaj wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin odwiedził Chile by rozmawiać między innymi o przyszłości kopalni miedzi Sierra Gorda firmy KGHM. Celem wizyty jest również wybadanie ryzyka zapowiadanej nacjonalizacji przemysłu miedziowego w tym kraju.

Sierra Gorda. Fot. Jędrzej Stachura
Sierra Gorda. Fot. Jędrzej Stachura

Tematem spotkania wicepremiera Jacka Sasina z ministrem finansów Chile było m.in. inwestowanie w górnictwo. Rząd tego kraju zamierza zmienić górnicze prawo podatkowe tzw. Royalty Minero.

– Jeśli chodzi o inwestycje w Sierra Gorda to wiele zależy od otoczenia zewnętrznego, dlatego rozmawiamy z przedstawicielami rządu i parlamentu chilijskiego, o tym jak zmiany procedowane w prawie będą wpływały na pracę kopalni i nasze plany – mówi wicepremier Jacek Sasin.

MAP przypomina, że pierwotny projekt ustawy zakładał radykalne zwiększenie do 3 proc. podatku górniczego od wartości wyprodukowanej miedzi (tj. od przychodów, bez uwzględnienia kosztów firmy). Eksperci ocenili, że mogłoby to bardzo negatywnie wpłynąć na cały sektor wydobywczy.

Obecny projekt został złagodzony i zakłada opodatkowanie hybrydowe: 1 procent od wartości sprzedaży miedzi oraz opodatkowanie zysku z działalności operacyjnej (tj. po odliczeniu kosztów przedsiębiorstwa). Kolejną ważną kwestią jest wyjaśnienie jak w nowym prawie uregulowana zostanie możliwość odliczania przez firmę strat, zmiany w kodeksie pracy (polegające na godzinowym skróceniu tygodnia pracy) oraz sposób wynagradzania pracowników.

– Uzyskaliśmy zapewnienie od ministra finansów w Chile, że nasze postulaty zostaną wzięte pod uwagę i w najbliższym czasie zostaną ogłoszone nowe propozycje.Zostanie wprowadzony górny limit opodatkowania, szczególnie dla takich firm, jak kopalnia Sierra Gorda, która posiada małą zawartość miedzi w kruszywie. Suma wszystkich podatków nie będzie mogła przekraczać 50 proc. zysków – wskazał wicepremier Jacek Sasin po spotkaniu z ministrem finansów Chile Mario Marcelem. Ocenił, że to „bardzo ważna deklaracja”.

Według Ministerstwa Aktywów Państwowych KGHM chce rozszerzać w Chile swoją działalność, planując budowę czwartej linii produkcyjnej, której celem ma być zwiększenie mocy przerobowych zakładu do 160 tys. ton dziennie. Inwestycja ma przyczynić się do rozwoju firmy i zwiększenia zatrudnienia w regionie.

Kopalnia Sierra Gorda położona jest na pustyni Atacama, w regionie Antofagasta, na wysokości ok. 1700 m n.p.m. Kopalnia operuje na złożu miedziowo-molibdenowym, obejmującym siarczkowe i tlenkowe rudy miedzi. KGHM ma w niej 55 proc. udziałów. Pozostała część należy obecnie do australijskiej grupy górniczej South32.

Gov.pl / Jacek Perzyński

Misja Sasina w Chile ma zabezpieczyć KGHM