Podczas webinaru „Jak zapewnić stabilność sektora chemicznego w niestabilnych czasach? Produkcja, ludzie, bezpieczeństwo” przedstawiciele BASF i PKN Orlen mówili o praktykach wdrażania bezpieczeństwa w swoich spółkach. Organizatorem debaty była Polska Izba Przemysłu Chemicznego (PIPC).
Bezpieczeństwo w branży chemicznej
– Transformacja sektora chemicznego została już zapowiedziana, ale ostatnie lata pokazały, że niektóre wyzwania są nie do przewidzenia, a musimy na nie odpowiedzieć. Sposób odpowiedzi i planowania strategii może być wspólny. Istotne jest zapewnienie wszelkich możliwych środków bezpieczeństwa, nie tylko te wymagane prawem. Jeżeli na bieżąco będziemy reagować na zmiany, będzie łatwiej odpowiedzieć na wyzwania niemożliwe do przewidzenia. Zeszły rok udowodnił, że dobre przygotowanie jest absolutnie kluczowe. Pomagaliśmy znaleźć zakwaterowanie uchodźcom z Ukrainy, tworzymy dla nich miejsca pracy. Warto wyprzedzać regulacje, i reagować szybko i elastycznie na wyzwania, których nie można się spodziewać – powiedział Kamil Szydłowski, Advocacy Manager w BASF Polska
– Zarządzanie bezpieczeństwem jest kluczowym zadaniem. Dzięki temu można dalej rozwijać swój biznes. Zwracamy uwagę na bezpieczeństwo osobiste pracowników i bezpieczeństwo procesowe. W PKN Orlen mamy przyjęty system zarządzania bezpieczeństwem procesowym, który obejmuje 14 obszarów naszej działalności. Krzewienie takiej kultury ma pozytywne wymiary, ponieważ pozwala to na promowanie jednolitych standardów w całej grupie. Standardy będą w najbliższych latach rozszerzane na kolejne spółki, które już są w naszej grupie, bądź do niej dołączą. Będą kontynuowane szkolenia pracowników, studia podyplomowe, uczestnictwo w konferencjach itp. Priorytetowo traktujemy dzielenie się wiedzą i wymianę informacji – powiedziała Agnieszka Majchrzak, kierownik zespołu bezpieczeństwa procesowego w biurze Bezpieczeństwa i Higieny Pracy w PKN ORLEN.
Opracował Michał Perzyński