InnowacjeWszystko

Jak zintensyfikować prace w obszarach badawczo-rozwojowych?

Wzrost innowacyjności to jedno z największych wyzwań krajowej gospodarki. W związku z tym polska gospodarka potrzebuje odpowiednich bodźców, które przyczynią się do intensyfikacji prac w obszarach badawczo-rozwojowych. Co zatem należy zrobić, aby zmotywować przedsiębiorców do zwiększenia działań w tych obszarach?

Według raportu KPMG, ponad połowa (57%) średnich i dużych firm działających w Polsce deklaruje, że prowadzi lub zleca prace badawczo-rozwojowe (B+R). Właściciele firm, decydując o uruchomieniu projektu B+R biorą pod uwagę przede wszystkim prawdopodobieństwo sukcesu i korzyści finansowe, wartość możliwej do pozyskania dotacji oraz koszt projektu. Z kolei dla dużych przedsiębiorstw najistotniejsza jest możliwość podniesienia poziomu technologicznego, zaś dla małych i średnich przedsiębiorstw kluczowe okazuje się prawdopodobieństwo powodzenia i sukcesu projektu.

Z uwagi na dużą liczbę studentów na zróżnicowanych kierunkach studiów, liczbę podmiotów prowadzących działalność badawczo-rozwojową, sukcesy naukowe naukowców i studentów oraz strukturę rynku wewnętrznego i możliwość kooperowania z lokalnymi firmami, potencjał polskiego sektora badawczo-rozwojowego jest znaczny. Kwestią otwartą pozostaje, jakie działania należy podjąć, aby ten potencjał odpowiednio wykorzystać.

Co motywuje?

Według danych pochodzących z raportu firmy PwC, 28,4% badanych do czynników najbardziej zachęcających do intensyfikacji działań badawczo rozwojowych należy pozyskanie większej możliwości w zakresie bezzwrotnych dotacji na projekty B+R. Jako drugi, najczęściej podawany czynnik, przedsiębiorcy wskazywali na ulgi podatkowe z tytułu prowadzenia prac B+R (21,2%). Na dalszych miejscach znalazły się takie bodźce jak: większa elastyczność i dynamika w działaniu jednostek naukowych i badawczych (16,9%); większa dostępność kadry zdolnej do realizacji i zarządzania projektem B+R (13,6%); krótsze i tańsze procesy pozyskiwania praw własności przemysłowej tj. patenty, wzory użytkowe i przemysłowe (11,4%).

Z kolei według raportu Deloitte, zdaniem blisko 77% ankietowanych, wprowadzenie ulgi podatkowej na działalność B+R przełożyłoby się na zwiększenie wydatków na ten cel. Co więcej, ponad 40% przedsiębiorstw przeznaczyłoby więcej środków na badania i rozwój w perspektywie krótkoterminowej (rok – dwa lata). Pozytywny wpływ na poziom pewności i zaufania związanego z korzystaniem z zachęt dotyczących działalności badawczo-rozwojowej mógłby mieć szereg czynników – jak na przykład – opracowanie spójnej listy wydatków kwalifikowanych, zarówno w odniesieniu do dotacji, jak i ulg podatkowych.

Polskie firmy i przedsiębiorstwa chcą się rozwijać. Jednakże, aby im to ułatwić można zaimplementować mieszany system zachęt – w tym także ulgi podatkowe – czyli możliwość odliczenia określonej sumy od podatku. Nasza firma od sześciu lat posiada status Centrum Badawczo Rozwojowego, co za tym idzie ponosimy duże nakłady na działalność badawczo-rozwojową, myślę więc, że takie rozwiązanie byłoby znacznym ułatwieniem dla wszystkich przedsiębiorstw – mówi prof. Konrad Świrski, Prezes Transition Technologies, polskiej firmy informatycznej.

Co decyduje o zainicjowaniu prac w obszarach badawczo-rozwojowych?

Jak pokazują dane zawarte w raporcie KPMG, elementarnym źródłem finansowania prac B+R są środki własne przedsiębiorstw, z których korzysta aż 98% firm przemysłowych prowadzących lub zlecających projekty badawczo-rozwojowe. Większość średnich i dużych przedsiębiorstw, które prowadzą lub zlecają B+R, przeznacza na tę działalność między 1 a 5% swoich przychodów. Drugim najczęściej wykorzystywanym źródłem finansowania jest pomoc publiczna – korzysta z niej 48% firm angażujących się w B+R. Przedsiębiorstwa otrzymują głównie dotacje na inwestycje oraz na działalność badawczo-rozwojową. Stosunkowo często do finansowania prac B+R (część inwestycyjna) wykorzystywane są także kredyty i leasing urządzeń. Co zatem przeważa o zainicjowaniu prac badawczo-rozwojowych? Według danych pochodzących z raportu PwC, ważnym determinantem przy podejmowaniu działań badawczo-rozwojowych przez przedsiębiorstwa jest prawdopodobieństwo sukcesu samego projektu, na co wskazało 14% ankietowanych. Za równie ważne przyczyny podjęcia tego typu działalności uznano koszt projektu (13%), możliwość podniesienia poziomu technologicznego spółki (12,7%) czy możliwość wejścia na nowe rynki z celu pozyskania nowych klientów (11,9%).

Zwiększenie nakładów w działalność badawczo-rozwojową jest konieczne dla wzrostu konkurencyjności krajowej gospodarki, a także rozwoju innowacyjnych rozwiązań i produktów. Stworzenie odpowiednich warunków do szerokiego rozwoju sektora B+R to jedno z największych wyzwań państwa. Z kolei implementowane zmiany powinny odnosić się do zagwarantowania pewnych ulg podatkowych, prawa własności przemysłowej oraz szkolnictwa wyższego.

Źródło: Transition Technologies


Powiązane artykuły

Srebro. Fot. KGHM, foto ilustracja

Polska potęgą srebra. Zachód ma na nie chrapkę

Amerykańska Służba Geologiczna dokonała przeliczenia polskich zasobów srebra, oceniając je jako największe na świecie, pozostawiające daleko w tyle dotychczasowych liderów branży....

AI zabierze ludziom pracę? Nie tak szybko, bo zaczęła głupieć

Sztuczna inteligencja (AI) często jest postrzegana, jako technologia, która ma zastąpić ludzi w ich działalności gospodarczej i twórczej. Krytykę tego...

Drony zdominują pola bitew. Polko: będzie je wspierać AI

Rosyjska inwazja na Ukrainę pokazała istotną rolę pojazdów bezzałogowych na współczesnym polu bitwy. Drony przeprowadzają zwiad, są „oczami” artylerii, służą...

Udostępnij:

Facebook X X X