EnergetykaGaz.

Jakóbik: Niemcy liczą na “kruchy układ” z Rosją ws. Nord Stream 2

OPAL i Nord Stream. Grafika: BiznesAlert.pl

OPAL i Nord Stream. Grafika: BiznesAlert.pl

Niemcy liczą na “kruchy układ”, że mimo powstania Nord Stream 2, Rosja utrzyma tranzyt gazu przez Ukrainę – powiedział PAP ekspert rynku energii, redaktor naczelny portalu BiznesAlert Wojciech Jakóbik po piątkowych rozmowach przywódców Polski i Niemiec.

Spotkanie Merkel i Morawieckiego

Po piątkowym spotkaniu w Berlinie z kanclerz Angelą Merkel, premier Mateusz Morawiecki podtrzymał sprzeciw Polski wobec nowego gazociągu. Merkel powtórzyła z kolei, że to projekt gospodarczy, a nie polityczny, niezagrażający europejskiej dywersyfikacji źródeł i tras dostaw gazu. Zadeklarowała jednocześnie, że Niemcy chcą utrzymania tranzytu rosyjskiego gazu przez Ukrainę.

“Niemcy zakładają, że deklaracja Rosjan o tym, iż będą utrzymywać pewną minimalną ilość dostaw przez Ukrainę jest godna zaufania. Tymczasem tę minimalną ilość można definiować w różny sposób i niekoniecznie zapewni ona stabilność dostaw przez Ukrainę” – powiedział Jakóbik. Przypomniał, że na utrzymaniu tego tranzytu zależy całej UE, także Polsce i Niemcom.

Nadzieja na kruchy układ

“W obronie teoretycznie biznesowego, a praktycznie politycznego projektu Nord Stream 2 proponuje kruchy układ z Rosjanami, że nie porzucą oni Ukrainy na dobre i zagwarantują małą stabilizację, która z kolei pozwoli Niemcom i ich firmom utrzymać relacje z Rosją, a jednocześnie prowadzić aktywną politykę wschodnią” – ocenił ekspert. Jego zdaniem taka “polityka zbliżenia poprzez relacje gospodarcze zbankrutowała i umarła na Krymie”.

“To nie jest dobre rozwiązanie. I tak należy rozumieć słowa premiera Morawieckiego, który powiedział, że zgoda na Nord Stream 2 może rozwiązać Rosjanom ręce na Ukrainie. Kiedy nie będą zależni od eksportu przez Ukrainę, będą mogli prowadzić bardziej agresywną politykę i iść dalej ze swoim planem destabilizacji tego kraju za karę, że wybrał drogę na Zachód” – powiedział Jakóbik.

Polska Agencja Prasowa


Powiązane artykuły

Unia zmienia magazyny gazu. Czy obniży ceny w zimie?

Unia Europejska wprowadziła zmiany w przepisach dotyczących obowiązkowego napełniania magazynów gazu, umożliwiając państwom członkowskim większą elastyczność w realizacji tego celu....
Stacja ładowania Polenergia eMobility. Fot. Polenergia

Zielona energia nie jest przepustką do El Dorado operatorów ładowarek

Polenergia eMobility mimo wzrostu skali działalności nadal przynosi straty. Czy dlatego jej właściciel mrozi inwestycje, i chce ją sprzedać?

Gazprom zaciera ręce. Holandia pozwala mu odzyskać zamrożone aktywa

Sąd Okręgowy w Hadze uchylił nakaz zajęcia aktywów dwóch spółek kontrolowanych przez Gazprom. Rosyjski gigant energetyczny odzyskał swoje udziały z...

Udostępnij:

Facebook X X X