– Wkrótce zakończy się wiążąca procedura rezerwacji przepustowości dla Baltic Pipe. To jeden z dwóch elementów tzw. Bramy Północnej, projektu ważnego także dla Europy – powiedział Paweł Jakubowski, dyrektor pionu rozwoju w firmie Gaz-System, podczas konferencji LNG Summit, zorganizowanej w siedzibie węgierskiej Akademii Nauk. Patronem medialnym wydarzenia jest BiznesAlert.com
Podczas panelu „Infrastruktura 1.0. Rola terminali importowych w łańcuchu wartości LNG” przedstawiciel polskiej firmy opowiedział o rozwoju projektu Korytarza Norweskiego oraz o rozwoju terminalu LNG w Świnoujściu, którym zarządza Gaz-System.
Wyjaśnił, że te dwa projekty to elementy tzw. Bramy Północnej. Ich celem jest umożliwienie dostaw gazu z innych niż dotychczas źródeł. Jak przypomniał, polski terminal ma przepustowość 5 mld m sześc. gazu, a planowany Baltic Pipe będzie w stanie dostarczyć rocznie 10 mld m sześc. norweskiego surowca.
– Za dwa tygodnie spodziewamy się zamknięcia składania wiążących ofert dla procedury Open Season – dodał.
Podkreślił, że budowa połączeń międzysystemowych może służyć stworzeniu bardziej elastycznego rynku gazu w regionie.
Jak przypomniał Jakubowski, Gaz -System podjął decyzję o zwiększeniu przepustowości terminalu do 7,5 mld m sześc. Od będzie się to poprzez budowę dodatkowych regazyfikatorów. Jak dodał, terminal odebrał już gaz z USA i Norwegii i jest gotowy na przyjmowanie dostaw z różnych kierunków i dostawców. Przedstawiciel polskiej spółki dodał, że podjęto decyzję o budowie drugiego podejścia przy terminalu. Będzie ono przeznaczone dla mniejszych jednostek. Podkreślił, że jest miejsce dla powstania trzeciego zbiornika, ale decyzji jeszcze nie podjęto, a analizy rynkowe i technologiczne wciąż trwają.