Jankowski: Energetyka jest warta śledzenia

30 maja 2014, 12:16 Energetyka
Łukasz Jankowski

29 maja 2014 r. kancelaria Wierzbowski Eversheds uruchomiła czwarty blog tematyczny, poświęcony zagadnieniom dotyczącym szeroko pojmowanej branży energetycznej – PrzepisNaEnergetyke.pl. Serwis kierowany przede wszystkim do pracowników przedsiębiorstw energetycznych, ale także do prawników i praktyków, którym przychodzi mierzyć się ze skomplikowaną regulacją sektorową oraz innych osób zainteresowanych sektorem, poprowadzą prawnicy z zespołu prawa energetycznego, którzy będą prezentować i omawiać prawną stronę elektroenergetyki, gazownictwa, ciepłownictwa i sektora wydobywczego, śledzić legislację i komentować działania URE i UOKiK oraz największych graczy rynkowych, a także analizować orzecznictwo krajowe i europejskie, dotyczące sektora energetycznego.

Blog prowadzony jest w języku polskim, choć – zależnie od tematyki i zagadnień – autorzy nie wykluczają także publikacji części wpisów po angielsku. Pozostałe funkcjonalności, takie jak wyszukiwanie według tagów, komentowanie i subskrypcja komentarzy, a także powiadamianie o nowych wpisach za pośrednictwem kanałów RSS, są analogiczne jak w trzech pozostałych serwisach kancelarii: EuroZamowienia.pl, IPwsieci.pl i kodeksWpracy.pl.

Na co dzień bloga prowadzić będą: radca prawny Łukasz Jankowski, menedżer praktyki prawa energetycznego, oraz Jakub Kasnowski, prawnik w tym zespole, przy czym – w zależności od tematu – autorzy planują zapraszanie do współpracy także prawników innych specjalizacji.

„Energetyka jest dziedziną, która dotyczy niemal wszystkich. Sprawy lokalne przenikają się w tym sektorze z trendami globalnymi. Doskonałym przykładem może być tutaj wydobycie węglowodorów czy rewolucja łupkowa, która ma szanse stać się największą zmianą na światowym rynku surowców energetycznych, a także – istotnym źródłem dochodów dla gmin. Na szczeblu krajowym jesteśmy świadkami wielkich zmian w zakresie rozwoju konkurencji na rynku elektroenergetycznym i transformacji rynku gazowego. Jednocześnie, przedsiębiorstwa energetyczne borykają się z wieloma ryzykami, nie tylko zewnętrznymi, ale również regulacyjnymi, które wynikają z ciągłych zmian legislacyjnych i coraz to nowych projektów aktów prawnych reglamentujących sektor. Otwarte pozostają również pytania o szanse na rehabilitację węgla, przyszłość rynku ropy czy popularny mix energetyczny” – mówi radca prawny Łukasz Jankowski, menedżer praktyki prawa energetycznego. „W ramach tego bloga, chcemy rozważać kwestie i szukać odpowiedzi na pytania, które pojawiają się niejako przy okazji naszej pracy, a na które nie ma miejsca, ponieważ system prawny na dziś ich nie przewiduje, co nie oznacza, że nie będą kluczowe jutro” – dodaje Łukasz Jankowski.

PrzepisNaEnergetyke.pl to czwarty serwis tematyczny kancelarii Wierzbowski Eversheds. W 2011 r. kancelaria uruchomiła dwujęzyczny (polsko-angielski) serwis EuroZamowienia.pl, poświęcony zamówieniom publicznym z perspektywy unijnej oraz blog IPwSieci.pl, w ramach którego prawnicy analizują problemy z pogranicza prawa, nowych technologii i Internetu. W roku 2013 ruszył serwis kodeksWpracy.pl poświęcony zagadnieniom prawa pracy, na łamach którego omawiane są obowiązujące przepisy prawa pracy, orzecznictwo oraz interpretacje wydane przez Państwową Inspekcję Pracy i Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej.