Japończycy pracują nad nową technologią pozyskiwania wodoru

27 grudnia 2016, 07:45 Alert

Japońscy naukowcy z Uniwersytety w Osace pod kierownictwem Kiyotomi Kaneda oraz Takoto Mitsudome opracowali nowy sposób pozyskiwania wodoru przy zastosowaniu katalizatora, dzięki któremu ten proces jest wydajny, bezpieczny i tani.

Cały proces opiera się o rozkładanie organosilanów na podstawowe cząstki silanów. Aby usprawnić tę technologię japońska grupa naukowców opracowała katalizator, mający pozwolić na przyspieszenie i uproszczenie procesu pozyskiwania wodoru. W przeprowadzonych testach rozkładu 99% dimetylofenylosilanu katalizator w warunkach pokojowych w równych wartościach masowych rozłożył go na silanol oraz wodór w stanie gazowym. Co ciekawe, jak podaje sciencedaily.com, katalizator jest w pełni odnawialny i nie traci swej efektywności.

Zbudowany jest z nanocząstek złota rozmiarów rzędu 2nm osadzanych na krysztale hydroksyapatytu. Zbudowane zostały prototypy baterii wodorowych z wbudowanym katalizatorem tego typu, które na życzenie używającego można włączyć lub wyłączyć jednym przyciskiem.

Wodór traktowany jest jako alternatywa dla paliw kopalnych, jednak łatwo wybucha, co czyni go trudnym w przechowywaniu. Niewykluczone, że praca japońskich naukowców nad wyżej opisanym katalizatorem z wykorzystaniem nanotechnologii pomoże w promocji wodoru w przemyśle.