Japończycy uratują francuskiego czempiona atomowego

8 grudnia 2016, 11:15 Alert

Japończycy uratują atomową firmę z Francji. Mitsubishi Heavy Industries Ltd. i Japan Nuclear Fuel Ltd. dokonują już ostatecznych ustaleń w sprawie zainwestowania kilkudziesięciu miliardów jenów w atomowy koncern energetyczny Areva, który jest dofinansowywany obecnie przez francuski rząd.

Japonię czeka w niedługim czasie konieczność likwidacji przestarzałych reaktorów jądrowych, a mieszkańcy tego kraju mocno niepokoją się o bezpieczeństwo jądrowe. Areva ma tymczasem doświadczenie w procedurach likwidacyjnych reaktorów.

Areva przeżywa obecnie trudny czas – po katastrofie w 2011 roku w elektrowni atomowej Fukushima nastąpił kryzys w energetyce jądrowej.

Francuski koncern jest dofinansowywany przez rząd tego kraju, a władze Francji od ubiegłego roku występowały do Mitsubishi Heavy, aby Japończycy zainwestowali w Areva.

Areva to koncern z branży energetyki jądrowej, którego działalność obejmuje produkcję reaktorów, wydobycie, przeróbkę, wzbogacanie i transport uranu oraz przetwarzanie wykorzystanego paliwa do reaktorów. Areva jest największym na świecie producentem reaktorów jądrowych.

Polska Agencja Prasowa