AlertAtomEnergetyka

Japonia oferuje Polsce technologie jądrowe

Elektrownia jądrowa

Elektrownia jądrowa

 Po rozmowach z japońskimi przedsiębiorcami spodziewam się, że przyciągniemy do Polski inwestycje w wys. 5 – 7 mld zł. To dodatkowe tysiące miejsc pracy – mówił premier Mateusz Morawiecki w Tokio. Wśród obszarów współpracy wymienił nowe technologie i energetykę w tym atom.

Podczas trzeciej sesji rozmów z przedsiębiorcami poświęconej energetyce szef polskiego rządu podkreślał, że Polska ma “nietypowy mix energetyczny”, ale traktuje to jako szansę.

Ocenił, że Polska może przeskoczyć pewne etapy rozwoju inwestując np. w elektromobilność. “W energetyce jesteśmy u progu podjęcia kluczowych decyzji dotyczących atomu, energetyki atomowej. Wiemy, że Japonia jest najbardziej zawansowanym na świecie państwem w zakresie konwersji energii z węgla na gaz – być może to jest technologia, w obszarze której będziemy współpracować z Japonią” – mówił szef polskiego rządu.

Mam nadzieję, że japońska technologia i wiedza zostaną wykorzystane w polskiej energetyce jądrowej – mówił z kolei Minister gospodarki, handlu i przemysłu Hiroshi Kajiyama.

Podczas spotkania z premierem Japonii, Premier Morawiecki powiedział, że Polska, wchodząc na wyższy poziom rozwoju gospodarczego, będzie potrzebowała tak dobrego partnera, jakim jest Japonia, japońskie firmy w obszarze kluczowych technologii – nuklearnych, komunikacyjnych, ale również np. w obszarze 5G.

Morawiecki zarysowywał również podobieństwo w systemach energetycznych Polski i Japonii, a wśród obszarów współpracy wymieniał technologie gazyfikowania węgla i najnowsze rozwiązania nuklearne.

AKTUALIZACJA:12:50, 21.01.2020 [Dodano wypowiedzi w czasie spotkania Premiera Morawieckiego z Premierem Abe]

Polska Agencja Prasowa

Stępiński: Nieufność w sercu japońskiego atomu


Powiązane artykuły

AI

Bitwa o AI. Zadecydują cena prądu i emisje

Rosnące zapotrzebowanie na moc obliczeniową dla AI grozi wzrostem emisji CO2. Niemieccy urzędnicy obawiają się, że centra danych mogą przenosić...
Niemcy, sieć elektroenergetyczna. Źródło: Freepik

Fala upałów i awarie. U Niemców coraz częściej gaśnie światło

Lokalne blackouty stają się tego lata plagą niemieckiej prowincji. Powodem przerw w dostawach prądu są najczęściej awarie kabli i mniejszych...
Minister Klimatu i Środowiska Paulina Hennig-Kloska podczas konferencji prasowej Urzędem Miasta Bydgoszczy, 4 bm. Konferencja dot. wsparcia finansowego na działania związane z rekultywacją wielkoobszarowych terenów poprzemysłowych i adaptacją do zmian klimatu, a także rządowego wsparcia dla terenów po dawnym Zachemie. (jm) PAP/Tytus Żmijewski

Inwestycje w wielkoskalowe OZE mniejsze niż zakłada ministerstwo klimatu

Inwestycje w duże farmy fotowoltaiczne istotnie zwolniły. Moc nowych instalacji, którym koncesje wydał w półroczu 2025 roku Urząd Regulacji Energetyki...

Udostępnij:

Facebook X X X