Polska będzie rozmawiać z Japonią o atomie, czystych technologiach węglowych i Funduszu Trójmorza

22 marca 2021, 15:30 Alert

23 marca 2021 roku odbędzie się telefoniczna rozmowa premiera RP Mateusza Morawieckiego z premierem Japonii Yoshihide Sugą. Jednym z tematów rozmowy będzie możliwość wykorzystania wysoko rozwiniętych czystych technologii w procesie modernizacji polskich elektrowni, rozwoju energetyki jądrowej. Padnie także temat wsparcia Funduszu Trójmorza.

fot. BiznesAlert.pl

To pierwsza rozmowa liderów Polski i Japonii od powołania Yoshihide Suga na stanowisko premiera 14 września 2020 roku. Zastąpił on na tym stanowisku Shinzo Abe.

Obecnie opracowywany jest plan współpracy na kolejne pięć lat między Warszawą a Tokio. Strona polska liczy na zaangażowanie Japonii w inicjatywę Funduszu Trójmorza, promowaną od kilku lat przez państwa Europy Środkowo-Wschodniej.

Polska będzie się także starać zainteresować Japończyków wykorzystaniem ich wysoko rozwiniętych czystych technologii w procesie modernizacji polskich elektrowni. – Zależy nam również na pogłębieniu współpracy w zakresie badań nad energetyką atomową – czytamy w komunikacie.

Firmy z Japonii są jednymi z największych inwestorów zagranicznych w Polsce. Skumulowana wartość zobowiązań z tytułu japońskich BIZ w Polsce wyniosła na koniec 2018 roku. 955 mln USD (na podst. NBP). Funkcjonuje w tym kraju około 300 japońskich firm, które utworzyły do tej pory ok. 40 tys. miejsc pracy. Toyota obchodzi w 2021 roku 30-lecie działalności w Polsce.

Kancelaria Premiera/Bartłomiej Sawicki

Daszyńska-Muzyczka: Fundusz Trójmorza nie potrzebuje więcej projektów, ale środków (ROZMOWA)