Japonia będzie walczyć z emisją CO2 za pomocą CCS i CCU

18 kwietnia 2019, 07:15

Władze Japonii zaapelowały w połowie kwietnia do społeczeństwa i przedstawicieli biznesu o wspólne dążenie do pełnej redukcji emisji dwutlenku węgla.

Fot. Flickr
Fot. Flickr

Cel ten miałby zostać osiągnięty koło 2050 roku i zrealizowany m.in. za pomocą technologii umożliwiających pochłanianie CO2.

Apel jest związany z obecnymi pracami Japonii nad długoterminową strategią rozwoju polityki klimatycznej, która ma zostać przedstawiona przed Organizacją Narodów Zjednoczonych, jeszcze przed szczytem G20, który ma się odbyć w czerwcu w Japonii. Strategia będzie obejmować działania, które pomogą w realizacji celów klimatycznych, ustalonych w ramach porozumienia paryskiego z 2015 roku, które zakłada skoordynowane działania państw-sygnatariuszy na rzecz utrzymania wzrostu globalnej temperatury na poziomie „dużo poniżej 2 stopni Celsjusza”.

Japończycy chcą rozwinąć obszar technologię wychwytywania i składowania/utylizacji dwutlenku węgla (CCS/CCU) do 2030 roku. Komercyjne wykorzystanie tych technologii powinno być możliwe także przed 2030 rokiem. W planach jest również zmniejszenie kosztów produkcji wodoru do jednej dziesiątej obecnego poziomu do 2050 toku.

Reuters/Patrycja Rapacka