Sąd każe rządowi Japonii i TEPCO wypłacić odszkodowania za katastrofę w Fukushimie

1 października 2020, 10:30 Alert
Fukushima inspektorzy
Inspektorzy MAEA w Fukushimie. Fot. MAEA

Japoński sąd apelacyjny orzekł, że państwo i spółka Tokyo Electric Power Company Holdings (TEPCO) mogły podjąć kroki w celu zapobieżenia katastrofie jądrowej w Fukushimie w 2011 roku i dlatego są zobowiązane do roszczeń odszkodowawczych.

Pokłosie katastrofy w Fukushimie

Orzeczenie sądu, które podtrzymuje decyzję sądu niższej instancji, oznacza, że ​​rząd i TEPCO muszą zapłacić 1,01 miliarda jenów (9,6 miliona dolarów) 3550 powodom zmuszonym do ucieczki z domów po trzęsieniu ziemi, które wywołało tsunami, które zniszczyło północno-wschodnią część kraju i uszkodziło elektrownię jądrową w Fukushimie. Orzeczenie może otworzyć drogę do kolejnych odszkodowań, ponieważ tysiące innych mieszkańców ewakuowano, gdyż reaktory w nadmorskiej elektrowni przegrzały się i uwolniły radioaktywną chmurę. Chociaż niektórzy ludzie wrócili do domów, obszary w pobliżu zakładu są nadal niedostępne.

Sąd stwierdził, że rząd mógł podjąć środki w celu ochrony tego miejsca, opierając się na ocenach biegłych dostępnych w 2002 roku, które wskazywały na możliwość wystąpienia tsunami. Rząd nie zdecydował jeszcze, czy złoży odwołanie od decyzji japońskiego Sądu Najwyższego.

Reuters/Michał Perzyński