AlertEnergetykaGaz.

Japonia ma kolejny kontrakt na dostawy LNG z Omanu

japonia tokio

Tokio. Źródło: Flickr

Największa prywatna japońska spółka energetyczna JERA podpisała długoterminowy kontrakt na import gazu skroplonego od Oman Liquefied Natural Gas LLC (Oman LNG). To kolejny krok w Japonii mający wzmocnić bezpieczeństwo energetyczne kraju.

Kontrakt przewiduje, że JERA będzie otrzymywać z Omanu rocznie 12 ładunków gazu skroplonego. Łącznie około 0,8 mln ton LNG każdego roku przez 10 lat. Dostawy rozpoczną się od 2025 roku. Oman jest długoletnim dostawcą gazu skroplonego do Japonii.

Zarząd japońskiej spółki w komunikacie o podpisanym kontrakcie podkreśla, że na światowym rynku LNG rywalizacja o dostawy jest coraz ostrzejsza. Jednocześnie w Japonii sytuacja na rynku wskazuje, że znacznym zagrożeniem jest pewien stały wzrost przewagi popytu nad podażą energii elektrycznej. Dlatego konieczne dla Japonii jest zapewnienie odpowiednich stabilnych dostaw gazu skroplonego.

Podpisany kontrakt ma formułę FOB (Free on Board), najczęściej wybierany podczas transportu morskiego. FOB daje obu stronom dużą elastyczność. Obowiązkiem eksportera jest jedynie prawidłowe dostarczenie towaru na statek, który stoi w wyznaczonym przez kupującego porcie.

W październiku państwowy Japan Bank for International Cooperation (JBIC) poinformował o udzieleniu JERA kredytu w wysokości 100 mld jenów (674 mln dolarów), w celu zabezpieczenia środków na gaz skroplony importowany z Omanu.

JERA jest największą japońską prywatną spółką energetyczną. Ma formę joint venture Tokyo Electric Power i Chubu Electric Power.

Japonia importuje większość swojego LNG w ramach kontraktów długoterminowych, z rynku spot pochodzi około 20 procent dostaw. Taka struktura importu ma zapewnić wg firm energetycznych Japonii odpowiednią elastyczność krajowego rynku energii.

Bloomberg/Teresa Wójcik

Bułgaria zyska dostęp do tureckich terminali LNG


Powiązane artykuły

Goldman Sachs

Goldman Sachs apeluje o ograniczenie rozwoju OZE w Hiszpanii

Bank inwestycyjny Goldman Sachs, od lat zaangażowany w projekty energii odnawialnej, ostrzegł w tym tygodniu, że dalszy rozwój OZE w...

Grad głównym winnym strat w amerykańskiej fotowoltaice

55 procent amerykańskich roszczeń powiązanych z uszkodzeniem farm fotowoltaicznych przez zjawiska pogodowe dotyczy gradu. W skali globalnej, opady gradu zajmują...
reichstag Niemcy Berlin

Niemcy poparli unijne regulacje dotyczące niskoemisyjnego wodoru

Niemieckie ministerstwo gospodarki opublikowało komunikat wyrażając pełne poparcie dla nowych regulacji unijnych dotyczących produkcji wodoru. Bruksela zdecydowała się na  uznanie...

Udostępnij:

Facebook X X X