Trzęsienie ziemi w Japonii nie zagroziło atomowi

18 czerwca 2018, 06:00 Alert

Japońska Agencja Meteorologiczna poinformowała w poniedziałek, że magnituda trzęsienia, jakie odnotowano w poniedziałek w prefekturze Osaki była silniejsza i sięgała 6,1, a nie 5,9 – jak pierwotnie podano. Wstrząsy nie spowodowały zagrożenia w elektrowniach jądrowych.

Fot. Flickr
Fot. Flickr

Epicentrum trzęsienia w pobliżu Osaki

Trzęsienie ziemi nawiedziło prefekturę Osaki na wyspie Honsiu w poniedziałek o godz. 8 rano czasu lokalnego (godz. 1 w Polsce).

Epicentrum wstrząsów znajdowało się na morzu w odległości 20 km od miasta Osaka – trzeciego co do wielkości w Japonii, a hipocentrum było zlokalizowane na głębokości 15 km – podało Europejsko-śródziemnomorskie centrum sejsmologiczne z siedzibą we Francji, które również zarejestrowało wstrząsy w Japonii.

Japońska Agencja Meteorologiczna zaznaczyła w swym komunikacie, że „nie ma zagrożenia tsunami”.

Szef kancelarii japońskiego rządu Yoshihide Suga podał, że wstrząsy nie spowodowały znaczących zniszczeń, ani ofiar w ludziach. „Nie odnotowano też żadnych wychodzących poza normalność sytuacji w elektrowniach jądrowych w Mihamie, Takahamie i Ohi, działających w tym regionie” – zaznaczył. Ucierpiały jedynie nieznacznie budynki w centrum miasta Osaka.

Prewencyjnie – jak zaznaczono – zamknięto metro i wstrzymano ruch kolejowy. Osaka była jedną z pierwszych stacji docelowych kolei dużej prędkości, która powstała tam w latach 60. Linię kolejową Tokaido Shinkansen otwarto w 1964 r. Pociągi klasy Shinkansen osiągały już wtedy prędkość ok. 200 km na godzinę na trasie Tokio-Kioto-Osaka.

Tragiczne skutki trzęsienia ziemi pod Osaką

Z informacji napływających od lokalnych władz wyłania się bardziej tragiczny obraz skutków trzęsienia. Dwie osoby – w tym 9-letnia dziewczynka – straciły życie. Osiem osób w Osace odniosło poważne obrażenia.

Firma Kansai Electric Power podała, że ok. 170 tys. gospodarstw domowych w prefekturze Osaki i w sąsiedniej prefekturze Hyogo pozostaje bez dostaw energii po porannym trzęsieniu.

Koncerny Honda i Mitsubishi Motors zawiesiły okresowo produkcję krajową w związku z poniedziałkowym trzęsieniem – poinformowała agencja Kyodo.

Trzęsienia ziemi są częste w Japonii, która jest położona w jednym z najbardziej aktywnych sejsmicznie regionów świata. Na kraj ten przypada ok. 20 proc. trzęsień ziemi o magnitudzie 6 lub większej.

Najsilniejsze trzęsienie ziemi w historii kraju o magnitudzie 9, które w marcu 2011 roku nawiedziło północno-wschodnią Japonię oraz wywołane nim potężne tsunami spowodowały awarię w elektrowni atomowej Fukushima. Był to najpoważniejszy incydent tego typu od katastrofy w elektrowni atomowej w Czarnobylu.

Polska Agencja Prasowa