Japonia zbuduje infrastrukturę dla wydobycia gazu łupkowego w Arabii Saudyjskiej

24 sierpnia 2015, 07:45 Alert

(ArabianBusiness.com/Piotr Stępiński)

Jak poinformował portal ArabianBusiness.com powołując się na źródła zaznajomione z sytuacją japońska spółka JGC Corp podpisała kontrakt z państwową spółką Saudi Armaco na budowę infrastruktury dla wydobycia gazu łupkowego w północno-zachodniej części Arabii Saudyjskiej.

Projekt znany jako System A będzie obejmował budowę stacji transformatorowych, tłoczni oraz rurociągów w rejonie saudyjskiego miasta Turaif, niedaleko od dużego projektu górniczego Waad Al-Shama. Projektowana przepustowość rurociągu dla dostaw gazu łupkowego ma wynosić 1,86 mln m3 dziennie.

Dokładna wartość inwestycji nie jest na razie znana ale według anonimowych źródeł ma wynosić co najmniej 200 mln dolarów.

Ponadto jeszcze cztery spółki zaoferowały realizację nowego projektu – System B, który miałby być czterokrotnie większy od projektu System A a jego przepustowość rurociągu dla dostaw gazu łupkowego miałaby wynosić 5,66 mln m3 dziennie.

W ciągu ostatniego roku poszukiwanie gazu łupkowego stało się dla Arabii Saudyjskiej priorytetem. Rijad stara się nadążyć z rosnącym gwałtownie popytem wewnętrznym na energię jak i strategicznego przemysłu petrochemicznego. Saudyjczycy zainspirowali się przykładem Stanów Zjednoczonych, gdzie obserwowany tam tzw. boom łupkowy, który zmienił ich rolę z największego na świecie importera na eksportera gazu.

Urzędnicy resortu naftowego przedstawili nowe szacunki dotyczące ilości wydobywanego w Arabii Saudyjskiej gazu łupkowego. W 2016 roku wzrośnie ona z ok. 0,566 mln m3 (20 mln stóp sześciennych) do ok. 1,42 mln m3 (50 mln stóp sześciennych) dziennie. W 2018 roku będzie to już 14,2 mln m3 (500 mln stóp sześciennych) aby w 2025 roku osiągnąć poziom 113,6 mln m3 (4 mld stóp sześciennych) dziennie.