EnergetykaRopa

Japonia złamała się i kupiła ropę od Gazpromu. Prosił o to rząd

Rafineria Taiyo Oilu. Spółka, na prośbę japońskiego rządu, przyjęła dostawę rosyjskiej ropy. Fot.: Wikimedia CC

Japoński rząd zwrócił się do rafinerii Taiyo Oilu z prośbą o zakup rosyjskiej ropy Sakhalin Blend w celu ustabilizowania bezpieczeństwa energetycznego kraju. Produkt powstaje w projekcie Sahalin 2, którego operatorem jest Sakhalin Energy, a w projekt zaangażowany jest Gazprom.

Taiyo Oilu, japońska rafineria, kupiła od Rosji ropę Sakhalin Blend. Reuters wskazuje, że transakcja została przeprowadzona na prośbę japońskiego rządu. Firma informuje, że zakup ma pomóc zapewnić stabilność rafinerii.

Na prośbę ministerstwa gospodarki, handlu i przemysłu podjęliśmy decyzję o przyjęciu dostawy 600 tysięcy baryłek ropy Sakhalin Blend – powiedział rzecznik Taiyo Oil w rozmowie z Reutersem.

Ostatnia transakcja tego typu odbyła się w lutym 2023 roku. Japonia należy do krajów G7, które razem z Unią Europejską zgodziły się ograniczyć import rosyjskiej ropy po inwazji Rosji na Ukrainę w 2022 roku.

Od czasu wspomnianego zakupu jedynym kupcem ropy Sakhalin Blend były Chiny. Sankcje nałożone przez poprzednią administrację USA, które uderzyły w tankowce, utrudniły handel.

Japonia chce rosyjskiej ropy i gazu

Sachalin-2 na którym Gazprom wydobywa LNG, odpowiada za dziewięć procent importu tego paliwa do Japonii. Sakhalin Blend powstaje jako produkt uboczny przy wydobyciu LNG. Rząd Japonii już na początku roku zwróciło się do Taiyo Oilu o rozważenie sprowadzenia tej ropy.

Transakcja nie stanowi pogwałcenia sankcji, zawierają one wyjątek, który jest w mocy do 28 czerwca bieżącego roku i stwierdza, że Sakhalin Blend będzie sprowadzany tylko do Japonii. Według informacji, na które powołuje się Reuters ropę dostarczył tankowiec Aframax Voyager, obłożony sankcjami USA.

Rzecznik Tayo Oil przekazał, że obecnie nie ma w planach zakupu dalszy ładunków Sakhalin Blend.

Reuters / Marcin Karwowski


Powiązane artykuły

Gazprom. Źródło: Flickr

Gazprom w opałach. Rosja wszczęła postępowanie antymonopolowe

Rosyjski organ antymonopolowy wszczął postępowanie przeciwko Gazpromowi, w związku ze spadkiem wolumenu i ceny benzyny sprzedawanej na giełdzie w Sankt...
Warszawa, 25.07.2025. Premier Donald Tusk podczas posiedzenia rządu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w Warszawie, 25 bm. Rząd zajmie się m.in. przygotowanymi przez Ministerstwo Obrony Narodowej Strategią Bezpieczeństwa Narodowego Polski oraz projektem uchwały ws. upoważnienia MON do złożenia deklaracji dot. zaangażowania Polski w działania w celu pozyskania pomocy finansowej w ramach unijnego instrumentu „Security Action for Europe (SAFE)”. (amb) PAP/Leszek Szymański

Premier o małym atomie: Decyzja w lecie

– Liczę na to, że jeszcze tego lata rząd podejmie kierunkową decyzję dotyczącą średnich modułowych reaktorów jądrowych – powiedział w...
Elektrownia jądrowa w Flamanville. Źródło: EDF

Francja jednak nie porzuci atomu. Nowe reaktory do 2038 roku

Firma energetyczna EDF i francuski rząd osiągnęły pod koniec czerwca porozumienie, dotyczące planu finansowania programu odbudowy energetyki jądrowej. Projekt przewiduje...

Udostępnij:

Facebook X X X