AktualnościEnergetykaSurowceWęgiel. energetyka węglowa

Jest dementi trzęsienia ziemi w Polsce. “To wstrząs górniczy”

Kopalnia Węgla Kamiennego Janina. Źródło: Wikimedia

Kopalnia Węgla Kamiennego Janina. Źródło: Wikimedia

Państwowy Instytut Geologiczny – Państwowy Instytut Badawczy (PIG-PIB) opublikował stanowisko w sprawie doniesień o trzęsieniu ziemi, do którego miało dojść 16 czerwca 2025 roku w centralnej Polsce. – PIG-PIB nie przekazywał żadnych komunikatów dotyczących opisanego w artykułach trzęsienia ziemi – podkreśla instytut. Dodaje, że odnotowane wówczas zdarzenie miało charakter antropogeniczny, a więc nie było trzęsieniem ziemi pochodzenia naturalnego, lecz wstrząsem związanym z działalnością górniczą.

– W związku z doniesieniami o trzęsieniu ziemi w centralnej Polsce w dniu 16 czerwca 2025 roku pojawiającymi się na różnych portalach internetowych, w których autorzy powołują się na informacje podane przez Państwowy Instytut Geologiczny – Państwowy Instytut Badawczy (PIG-PIB), pragniemy poinformować, że PIG-PIB nie przekazywał żadnych komunikatów dotyczących opisanego w artykułach trzęsienia ziemi – czytamy w komunikacie.

“To nadinterpretacja”

PIG-PIB podkreśla, że zawarte w materiałach informacje stanowią nadinterpretację informacji podanych przez Euro- Mediterranean Seismological Centre (EMSC). EMSC na podstawie dostępnych im danych, błędnie zlokalizowało wstrząs na terenie Polski, co może zdarzyć się w przypadku słabych wstrząsów oraz braku rejestracji z pobliskich stacji sejsmologicznych.

Według informacji instytutu, w tym czasie (tj. 16 czerwca 2025 roku o godz. 15:48 czasu lokalnego) Centrum Geozagrożeń PIG-PIB odnotowało zjawisko sejsmiczne w rejonie Górnośląskiego Zagłębia Węglowego, na terenie Zakładu Górniczego Janina w Libiążu. Zdarzenie to miało mieć charakter antropogeniczny, a więc “nie było trzęsieniem ziemi pochodzenia naturalnego, lecz wstrząsem związanym z działalnością górniczą“.

Państwowa służba geologiczna otrzymała zgłoszenia dotyczące tego zdarzenia od mieszkańców najbliższego otoczenia Zakładu Górniczego Janina (z miejscowości Chrzanów, Libiąż, Zagórze oraz Żarki).

– W związku z powyższym zwracamy uwagę, że pojawiające się publikacje zawierają nieprawdziwe informacje oraz nieuzasadnione sugestie, jakoby pochodziły one z Państwowego Instytutu Geologicznego – PIB – czytamy w komunikacie.

Warto dodać, że Państwowy Instytut Geologiczny – PIB w ramach zadań państwowej służby geologicznej prowadzi obserwacje aktywności sejsmicznej na obszarze całego kraju poprzez sieć monitoringu sejsmicznego PSG_Sejs_NET.

Państwowy Instytut Geologiczny – Państwowy Instytut Badawczy / Jędrzej Stachura


Powiązane artykuły

Goldman Sachs

Goldman Sachs apeluje o ograniczenie rozwoju OZE w Hiszpanii

Bank inwestycyjny Goldman Sachs, od lat zaangażowany w projekty energii odnawialnej, ostrzegł w tym tygodniu, że dalszy rozwój OZE w...
TOP Tygodnia. Grafika: Freepik/BiznesAlert.pl

TOP Tygodnia Biznes Alert

Oto zestawienie najbardziej popularnych tekstów mijającego tygodnia (4.07.-1.07.2025 roku). 1. Fala upałów i awarie. U Niemców coraz częściej gaśnie światło...

AI zabierze ludziom pracę? Nie tak szybko, bo zaczęła głupieć

Sztuczna inteligencja (AI) często jest postrzegana, jako technologia, która ma zastąpić ludzi w ich działalności gospodarczej i twórczej. Krytykę tego...

Udostępnij:

Facebook X X X