(Polska Agencja Prasowa)
Dotychczasowy prezes Węglokoksu Energii Sławomir Obidziński został powołany na nowego prezesa Węglokoksu – podała spółka. Jej rada nadzorcza powołała też Tomasza Heryszka na wiceprezesa ds. handlowych, a Krzysztofa Mikułę – na wiceprezesa ds. grupy kapitałowej. Zarząd nowej kadencji ma rozpocząć pracę z dniem odbycia walnego zgromadzenia za rok obrotowy 2015.
Sławomir Obidziński jest absolwentem wydziału Górnictwa Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, a także studiów podyplomowych na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach oraz na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie w zakresie zarządzania przedsiębiorstwem i bankowości.
W 2012 r. uzyskał dyplom uprawniający do zasiadania w radach nadzorczych spółek Skarbu Państwa. W Instytucie Nauk Ekonomicznych Polskiej Akademii Nauk w Warszawie w 2014 r. ukończył studia z zakresu Executive Doctor of Business Administration (dwa lata wcześniej studia podyplomowe Executive Master of Business Administration).
W latach 1988-1991 pracował na stanowisku inżynieryjno-technicznym w kopalni Czeczott w Woli. W latach 1992-2007 pracował w SGS Polska (oddział szwajcarskiego holdingu SGS), pełniąc kolejno funkcje kierownika biura, dyrektora regionalnego oraz dyrektora branży mineralnej.
W latach 2007-2014 był prezesem w jednej z obecnych spółek zależnych Węglokoksu Energii – Nadwiślańskiej Spółce Energetycznej w Brzeszczach. Od lutego 2014 r. był wiceprezesem ds. produkcji we Wspólnym Przedsiębiorstwie Energetycznym (obecnie Węglokoks Energia). W maju 2015 r. został prezesem Węglokoksu Energii.
Tomasz Heryszek jest ekonomistą i przedsiębiorcą, absolwentem Politechniki Śląskiej i Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, w tej drugiej uczelni obronił doktorat z dziedziny nauk ekonomicznych. Związany naukowo z m.in. z Uniwersytetem Śląskim. W latach 2008-2011 był członkiem zarządu ds. marketingu, promocji i administracji Polskiego Radia Katowice. W listopadzie 2015 r. został wiceprezesem Górnika Zabrze SSA. Według informacji na jego prywatnej stronie internetowej przewodniczy też radzie fundacji Instytutu Gospodarki Rynkowej.
Krzysztof Mikuła jest prawnikiem, absolwentem Uniwersytetem Śląskiego. W latach 1998-2005 był katowickim radnym (działając w Stronnictwie Konserwatywno-Ludowym, Przymierzu Prawicy oraz Prawie i Sprawiedliwości). W latach 2005-2007 był posłem z okręgu katowickiego z ramienia PiS. W 2008 r. odszedł z PiS. Pełnił m.in. funkcje prezesa Towarzystwa Budownictwa Społecznego w Katowicach, a w latach 2014-2015 wiceprezydenta Katowic. W tym roku został członkiem zarządu Huty Pokój.
Wybór nowych członków zarządu to efekt kolejnego już konkursu. Pierwotny, ogłoszony na początku kwietnia (dotyczył stanowisk prezesa i zastępcy ds. finansowych) został zamknięty bez rozstrzygnięcia. Rada nadzorcza ogłosiła wówczas nowy konkurs, chcąc też wyłonić wiceprezesa ds. hutnictwa.
W piątek Węglokoks poinformował, że prócz wyłonionych członków zarządu, w jego skład wejdzie jeszcze wiceprezes ds. finansowych, natomiast zadania z zakresu hutnictwa i konsolidacji tego obszaru działalności spółki znajdą się w kompetencjach wiceprezesa ds. grupy kapitałowej.
Należący do Skarbu Państwa Węglokoks jest jednym z podmiotów pełniących ważną rolę w procesie restrukturyzacji górnictwa i hutnictwa. Spółka jest jednym z udziałowców Polskiej Grupy Górniczej, ma też odegrać wiodącą rolę w konsolidacji kilku podmiotów sektora stalowego pod szyldem Śląskie Huty Stali.
Podmioty z tego sektora należą już do grupy kapitałowej Węglokoksu (Huta Łabędy i Huta Pokój), a w skład Śląskich Hut Stali ma wejść ponadto Walcownia Blach Grubych Batory. Ponadto Węglokoks podpisał list intencyjny o współpracy z Hutą Ferrum – zakładający rozważenie różnych scenariuszy potencjalnej konsolidacji sektora przetwórców stali.
Węglokoks – jak informował wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski – miał przygotowywać swoją ofertę dotyczącą zaangażowania w Katowickim Holdingu Węglowym; docelowo holding i należąca do grupy Węglokoksu spółka Węglokoks Kraj (należy do niej kopalnia Bobrek-Piekary) mogą zostać połączone. Decyzje mają zapaść do czerwca br.
Węglokoks jest też jednym z udziałowców Polskiej Grupy Górniczej (PGG) – spółki, która z początkiem maja przejęła kopalnie i zakłady Kompanii Węglowej. Początkowo SGG należała do Węglokoksu; po przeniesieniu do PGG kopalń KW, Węglokoks ma w niej udział mniejszościowy, na podstawie m.in. wniesionej w ubiegłym roku 500-milionowej przedpłaty na zakup rybnickich kopalń.