EnergetykaOZE

Jest pierwszy wiatrak Orlenu na Bałtyku

Pierwszy polski wiatrak na Morzu Bałtyckim. Fot. Orlen

Pierwszy polski wiatrak na Morzu Bałtyckim. Fot. Orlen

Orlen i kanadyjski Northland Power rozpoczęły instalację morskich turbin wiatrowych w polskiej części Bałtyku. Pierwszy wiatrak o mocy 15 MW już stoi, a montaż pozostałych 75 turbin ma zakończyć się w przyszłym roku. Farma wiatrowa ma zaspokoić trzy procent krajowego zapotrzebowania na energię.

– Rozpoczęliśmy kluczowy etap realizacji inwestycji, która realnie modernizuje polską energetykę. Dywersyfikacja źródeł wytwarzania i zmniejszenie zależności od paliw kopalnych to długofalowe zwiększenie naszego bezpieczeństwa energetycznego, co ma szczególne znaczenie w dobie niestabilności geopolitycznej. Uwolniliśmy region od rosyjskich węglowodorów, a teraz otwieramy nowy rozdział w historii polskiej energetyki. Realizacja inwestycji umożliwia nam zebranie doświadczeń, które wykorzystamy przy kolejnych morskich farmach wiatrowych zaplanowanych w naszej strategii. Nasze doświadczenie i zaangażowanie będzie także bezcenne dla całej gospodarki. Budowa morskiej energetyki wiatrowej, czyli jednego z najbardziej efektywnych i przewidywalnych odnawialnych źródeł, wspierającego moce konwencjonalne, pozwoli zbudować w Polsce stabilny, czysty i konkurencyjny miks energetyczny – powiedział Ireneusz Fąfara, prezes Grupy Orlen.

Pierwszy wiatrak stoi

Grupa Orlen informuje, że zmontowane zostały pierwsze z 76 turbin w ramach Baltic Power, projektu budowy morskiej farmy wiatrowej na Morzu Bałtyckim. Wysokość wież przekracza 120 m, a całkowita wysokość turbiny wraz z fundamentami – 250 metrów. Pierwsza z nich została umieszczona w polskiej części Bałtyku.

Część wież turbin Baltic Power została wykonana ze stali pochodzącej z recyklingu, to rozwiązanie pierwszy raz wykorzystane przy budowie farmy wiatrowej. Na wieżach zainstalowano gondole o rozmiarze trzypoziomowego domu, a do nich przymocowane łopaty mierzące 115 metrów i osiągające 43,7tys. m² powierzchni obrotu (to równowartość ponad 6 boisk piłkarskich) – podaje Orlen.

– To ważny dzień dla polskiej energetyki. Z sukcesem przeprowadziliśmy pionierską operację instalacji największych turbin wiatrowych używanych obecnie w Europie. Budowa morskiej farmy jest gigantycznym wyzwaniem inżynieryjnym i operacyjnym, wymagającym między innymi koordynacji pracy nawet 15 różnych statków. To, co cieszy nas jednak szczególnie, to fakt, że projekt realizowany przez Grupę Orlen i Northland Power obejmuje elementy produkowane lokalnie. Część gondol do naszych turbin powstaje w nowej fabryce Vestas w Szczecinie. To kolejne kluczowe elementy naszej farmy produkowane w Polsce, po konstrukcjach morskich stacji elektroenergetycznych, kablach lądowych czy elementach fundamentów – mówi Grzegorz Szabliński, prezes Baltic Power.

Prace instalacyjne turbin prowadzi mierzący 160 metrów statek typu jack-up. Statek, o zdolnościach załadunkowych na poziomie 11 tys. ton, może transportować trzy pełne turbiny składające się z sekcji wieżowych, gondoli i łopat. Orlen zaznacza, że jednostka ta w 2024 roku została specjalnie zmodernizowana i wyposażona w nowe dźwigi o udźwigu 1600 ton, aby móc instalować tak duże turbiny, jak te wykorzystywane w projekcie Baltic Power.

Montaż farmy wiatrowej. Fot. Orlen
Montaż farmy wiatrowej przy asyście statku typu jack-up. Fot. Orlen

Instalacja turbin to nie wszystko

Jednocześnie na obszarze farmy kontynuowana jest instalacja fundamentów – monopali i elementów przejściowych. Trwają przygotowania do startu instalacji kabli wewnętrznych i morskich kabli eksportowych. Jesienią planowana jest instalacja morskich stacji elektroenergetycznych.

– Kontynuowane są również prace na lądzie, w tym budowa lądowej stacji elektroenergetycznej i ław kablowych. W kwietniu zakończyła się budowa bazy serwisowej w Łebie, która przez ok. 30 lat będzie siedzibą dla techników i ekip serwisowych. Obecnie obiekt w Łebie wspiera prace instalacyjne prowadzone przez Orlen i Northland Power, a po zakończeniu budowy zmieni się w centrum koordynacji pracy całej farmy Baltic Power – czytamy w komunikacie.

Według planów, farma ma rozpocząć pracę w 2026 roku.

Orlen / Jędrzej Stachura


Powiązane artykuły

PSE planują przetargi na 4,5 mld zł do drugiej połowy 2026 roku

Polskie Sieci Elektroenergetyczne ujawniły prognozy dotyczące postępowań przetargowych na roboty budowlane dotyczące sieci elektroenergetycznych. Informacji udzielono, by potencjalni wykonawcy mogli...
Wiedeń z lotu ptaka. Źródło: pxhere

Kolejny blackout w Europie. Tym razem Wiedeń

Ponad 8300 gospodarstw domowych w Wiedniu zaczęło nowy tydzień bez prądu. Z powodu awarii zasilania w poniedziałek rano nie jeździło...
Adeeb Y Al Aama, gubernator Organizacji Krajów Eksportujących Ropę Naftową (OPEC), środek, i książę Abdulaziz bin Salman, minister energii Arabii Saudyjskiej. Źródło: GettyImages

Ceny ropy spadają po decyzji eksporterów. Czy w Polsce również?

– Ceny ropy na giełdzie paliw w Nowym Jorku spadają po zaskakującej dla rynków paliw decyzji krajów sojuszu OPEC+ w...

Udostępnij:

Facebook X X X