Jest zgoda na eksport amerykańskiego LNG przez Kanadę do Europy

18 sierpnia 2015, 15:21 Alert

(The Chronicle Journal/Piotr Stępiński)

Terminal LNG w Świnoujściu. Fot: PLNG

Jak poinformował 17 sierpnia The Chronicle Journal, kanadyjska spółka Pieridae Energy poinformowała, że otrzymała zgodę na eksport do Europy kanadyjskiego gazu ziemnego w postaci skroplonej (LNG) z planowanego terminalu LNG w Nowej Szkocji.

Według komunikatu Pieridae Energy Państwowa Rada Energetyczna Kanady (National Energy Board – NEB) przyznała jej ważną 20 lat licencję na import gazu ze Stanów Zjednoczonych oraz na jego reeksport do Europy z terminala Goldboro LNG. Nie mniej ważny jest fakt, że powiązana z Pieridae Energy spółka otrzymała analogiczną zgodę od amerykańskiego Departamentu Energii.

Pieridae Energy jest jedną z trzech spółek, która otrzymała zgodę od NEB na budowę terminala LNG na atlantyckim wybrzeżu Kanady. Planuje się, że ostateczna decyzję inwestycyjną w sprawie budowy Goldboro LNG zostanie przyjęta w 2016 roku.

Warto odnotować fakt, że w czerwcu 2013 roku niemiecki koncern energetyczny E.ON poprzez swoją spółkę zależną E.ON Global Commodities podpisał z kanadyjską firmą Pieridae Energy umowę na zakup LNG w ilości 6,5 mld m3 rocznie przez 20 lat od 2020 roku.

Jak informował 4 maja BiznesAlert.pl według ostatnich analiz Wood Mackenzie, ogromne złoża gazu zlokalizowane na terenach Ameryki Północne są obdarzone dużym potencjałem w odniesieniu do eksportu LNG, jednak obecnie te warunki wykorzystuje bardziej USA, a nie Kanada, która w ostatnim czasie zaczęła intensywnie rozbudowywać infrastrukturę służącą do eksportu gazu ziemnego w postaci ciekłej.

Potencjalnym odbiorcą LNG od Pieridae Energy mogliby być Polacy, kupujący go w przyszłości przez terminal w Świnoujściu.