JSW: Wkrótce decyzja o aktywach Prairie Mining

22 czerwca 2018, 15:45 Alert

JSW zakłada, że do końca lipca podejmie decyzję ws. aktywów Prairie Mining – poinformował prezes Daniel Ozon.”Zakładam, że do końca lipca będziemy po pełnej analizie i raportach technicznych oraz raportach od doradców prawnych i finansowych i na koniec lipca pewnie będziemy taką decyzję podejmować” – powiedział prezes JSW.

Fot.: Prairie Mining. Wizualizacja kopalni Jan Karski

Pod koniec marca JSW informowała o zawarciu z Prairie Mining umowy w sprawie potencjalnego nawiązania współpracy dotyczącej projektów węglowych Prairie w Polsce. Prairie miało udostępnić informacje o projekcie wydobycia węgla koksowego w koncesji Dębieńsko-1 oraz informacje o projekcie Jan Karski w Lubelskim Zagłębiu Węglowym.”Od kilku tygodni, łącznie z doradcami, prowadzimy audyt tych koncesji i badamy stan ich sytuacji prawnej” – powiedział Ozon.

Dodał, że nie jest ona prosta m.in. z powodu sporów z zarządem Bogdanki w sprawie Jana Karskiego.”Kolejnym etapem do jakiego byśmy ewentualnie przeszli, to kwestie związane z wyceną i negocjacje dotyczące ceny, jeśli stwierdzimy, że te aktywa są dla nas interesujące” – powiedział.Powtórzył, że możliwe są różne scenariusze: współpraca z Prairie Mining, przejęcie jednego lub obu projektów albo całkowita rezygnacja z tych koncesji.

Ozon poinformował, że teoretycznie po złoże Dębieńsko-1 JSW może sięgnąć z kopalni Szczygłowice. Zasoby całkowite tego złoża szacowane są na 301 mln ton, a zasoby wykazane do pozyskania na 93 mln ton. Planowany okres eksploatacji wynosi około 50 lat.

„Potencjalnie moglibyśmy rozważyć scenariusz, że w I fazie eksploatacji jesteśmy w stanie wydobywać węgiel bez konieczności budowy szybu i infrastruktury, korzystając z infrastruktury Szczygłowic, a równolegle budować szyb, by po jego uruchomieniu rozpocząć produkcję pełną parą w okolicach 2-2,5 mln ton rocznie” – powiedział Ozon.

„Koncesja dębieńska w potencjalnie dwóch etapach udostępnienia jest dla nas interesująca, bo umożliwia dość szybkie wejście w pokłady i produkcję w pierwszej fazie, bez większych nakładów inwestycyjnych, do 0,5 mln ton węgla” – dodał prezes JSW.

Poinformował, że w przypadku projektu kopalni Jan Karski zasoby całkowite szacowane są na 728 mln ton węgla, a zasoby wykazane do pozyskania na 352 mln ton.Prezes JSW informował kilka tygodni temu PAP Biznes, że po wynikach za I półrocze spółka mogłaby wyjść na rynek amerykański z emisją obligacji i kończy rozmowy z bankami w sprawie kredytu konsorcjalnego w wysokości ok. 1 mld zł w zakresie refinansowania na rynku krajowym.

W piątek Ozon powiedział, że temat obligacji jest analizowany.”Co do refinansowania zadłużenia, to latem powinniśmy sfinalizować pięcioletni kredyt konsorcjalny” – powiedział Ozon.

Polska Agencja Prasowa