AlertWszystko

Jutro spotkanie prezydentów Polski i Chin ws. współpracy gospodarczej

Prezydent RP na Westerplatte.

(EurActiv.pl)

Prezydent Andrzej Duda zapewnił w poniedziałek (23 listopada) otwierając Polsko-Chińskie Forum Gospodarcze w Szanghaju, że Polska chce być poważnym partnerem, swoistymi wrotami Chin do Europy. Dodał, że chcemy także, by nowy Jedwabny Szlak przebiegał przez Polskę, a nasz kraj stał się centrum logistycznym dla przyszłych inwestycji chińskich na całym kontynencie. Dziś prezydent weźmie udział w forum gospodarczym państw Europy Środkowo-Wschodniej i Chin “16+1” w Suzhou.

Kraje “szesnastki” mają być reprezentowane na tym forum – z wyjątkiem Polski – przez szefów rządów. W Suzhou Andrzej Duda spotka się również z premierem Chin Li Keqiangiem.

Według ministra w Kancelarii Prezydenta Krzysztofa Szczerskiego przekazem prezydenta na dzisiejszym forum będzie hasło: “Środkowa Europa to jedność w różnorodności”. Prezydencki minister zwrócił uwagę, że każde z państw tego regionu ma własne, do pewnego stopnia konkurencyjne interesy z krajami azjatyckimi. Mimo to – podkreślił – polski prezydent promuje współpracę inwestycyjną w regionie, która ma prowadzić do większej spójności.

Apel o chińskie inwestycje w Polsce

„Nasze kraje łączy już wiele, ale chciałoby się powiedzieć: powinno nas łączyć dużo więcej” – powiedział Duda w czasie poniedziałkowego forum w Sznghaju, w którym uczestniczyło  prawie 80 polskich przedsiębiorców różnych branż towarzyszących prezydentowi w kilkudniowej wizycie w Chinach. W jej programie przewidziane są też spotkania polskiego prezydenta z najwyższymi przedstawicielami władz Państwa Środka.

Andrzej Duda wyraził w poniedziałek przekonanie, że już niebawem prezesi chińskich spółek chcący zainwestować w Europie, będą myśleć właśnie o naszym kraju. „Mam nadzieję, że to kolejne spotkanie da kolejny impuls do współpracy między Chinami a Polską, współpracy nie tylko gospodarczej, ale także kulturalnej czy naukowej” – powiedział Andrzej Duda.

Zadeklarował przy tym wolę współpracy z chińskimi firmami i chińską gospodarką „dla rozwoju polskiego państwa, UE i wszystkiego tego, co łączy Polskę i Europę z Chinami”. „Chcielibyśmy także, aby Chińczycy poznali w pełni jakość naszych rodzimych towarów” – dodał. Podkreślił przy tym, że zaletą naszego kraju jest stabilność gospodarcza i polityczna. „Ostatnie wybory wyłoniły rząd, który będzie wprowadzać ambitne plany gospodarcze w życie” – zapewnił Duda w Szanghaju.

Na zakończenie forum podpisano osiem umów, m.in. umowy eksportowe dotyczące polskich wyrobów mleczarskich, współpracy naukowo technicznej z polskimi uczelniami i centrami badawczo- rozwojowymi, a także umowę dotyczącą wsparcia rozwoju eksportu polskich produktów rolnych.

„Jeden pas, jedna droga”

W ocenie prezydenta projekt pod nazwą “Jeden Pas, Jedna Droga” stanowi wielka szansę nie tylko dla rozwoju Chin, czy nawet Azji, ale również Europy, w tym Polski. Ten projekt zakłada budowę i modernizację sieci połączeń lądowych i morskich między UE a Chińską Republiką Ludową. Elementem “nowego jedwabnego szlaku” jest uruchomione w 2013 r. kolejowe połączenie towarowe łączące Łódź i Czengdu.

Andrzej Duda zapewnił, że zarówno polskie władze, jak i przedsiębiorstwa są bardzo zainteresowane inwestycjami planowanymi w ramach tego projektu. „Polska może odegrać w nim kluczową rolę dzięki swemu położeniu geograficznemu, dzięki doświadczonym biznesom z różnych branż” – zachwalał.

Na późniejszej konferencji prasowej Duda zwrócił uwagę, że akces Polski do Azjatyckiego Banku Inwestycji Infrastrukturalnych (AIIB) jest krokiem w kierunku idei “Jednego Pasa, Jednego Szlaku”. „To w moim przekonaniu ze strony Polski wyraźne pokazanie, że chcemy być poważnym partnerem w tym ogromnym przedsięwzięciu. Być poważnym partnerem, czyli być swoistymi wrotami Chin do Europy” – powiedział prezydent.

Podkreślił też, że Polska chce aktywnie uczestniczyć w pracach AIIB i współtworzyć jego politykę. „Wierzymy, że instytucja ta pomoże w dalszym finansowaniu ważnych projektów także w Polsce” – dodał. W sierpniu polski rząd zgodził się na przystąpienie naszego kraju do AIIB. Decyzja ta będzie jednak wymagała ratyfikacji z udziałem parlamentu i prezydenta.

„Jedziemy do Chin budować nowe drogi i mosty współpracy głównie gospodarczej między Środkową Europą a Chinami” – zapowiedział w rozmowie z dziennikarzami prezydencki minister Krzysztof Szczerski. Podkreślił, że w tym zadaniu Polska ma zamiar odegrać istotną rolę, bo – jak argumentował – „mimo dużej różnicy potencjałów, dużej odległości geograficznej i Polska, i Chiny uczestniczą w tej samej światowej gospodarce”. Szczerski zapowiedział ponadto, że podczas spotkań prezydent będzie działał na rzecz polsko-chińskiego zbliżenia gospodarczego: pozyskania inwestycji chińskich w Polsce, “kapitału dla polskiego skoku rozwojowego, o którym w expose mówiła premier Beata Szydło”.

Prezydencki minister poinformował także, że podczas rozmów poruszony zostanie temat ubiegania się przez Polskę o status niestałego członka w Radzie Bezpieczeństwa ONZ. „Opinia i przychylność wszystkich, zwłaszcza stałych członków RB jest kluczowa” – ocenił Szczerski. Dodał, że nasz kraj jest zainteresowany także uczestnictwem w pracach roboczych w ramach grupy G20. „Chcemy coraz bardziej włączać się w obieg decyzyjny i dyskusyjny dotyczący przyszłości gospodarki światowej z racji rosnącego polskiego potencjału” – oświadczył Szczerski zapowiadając, że również ten temat znajdzie swoje miejsce w rozmowach z Chińczykami.

AIIB

Tworzony z inicjatywy Chin Azjatycki Bank Inwestycji Infrastrukturalnych ma być alternatywą dla międzynarodowych instytucji finansowych zdominowanych przez USA, Bank Światowy czy Międzynarodowy Fundusz Walutowy, a także motorem inwestycji infrastrukturalnych i rozwoju gospodarczego Chin. Kapitał założycielski banku ma wynieść 100 mld dolarów, a największymi udziałowcami maja być Chiny (ok. 30 proc. udziałów), Indie (7,5 proc. udziałów) i Rosja (5,9 proc. udziałów). Siła głosu każdego państwa członkowskiego ma być uzależniona od wysokości jego wkładu.

W środę (25 października) w Pekinie Andrzej Duda spotka się ze swoim chińskim odpowiednikiem Xi Jinpingiem, a dzień później – z przewodniczącym parlamentu chińskiego Zhang Dejiangiem. Czwartkowy program przewiduje także zwiedzanie Muru Chińskiego, spotkanie prezydenta z Polakami mieszkającymi w Chinach i udział w koncercie laureata tegorocznego konkursu chopinowskiego. Prezydent rozpoczął swoja podróż do Chin już w niedzielę, program wizyty rozpoczął się w poniedziałek, a skończy w czwartek. Do kraju Andrzej Duda wraca w piątek


Powiązane artykuły

Srebro. Fot. KGHM, foto ilustracja

Polska potęgą srebra. Zachód ma na nie chrapkę

Amerykańska Służba Geologiczna dokonała przeliczenia polskich zasobów srebra, oceniając je jako największe na świecie, pozostawiające daleko w tyle dotychczasowych liderów branży....

Hejt wymierzony w Najprzedszkole

We Wrocławiu matka czteroletniego chłopca, zorganizowała internetową nagonkę na prywatne przedszkole. Gdy dyrekcja rozwiązała z nią umowę, media rozpisały się...
TOP Tygodnia. Grafika: Freepik/BiznesAlert.pl

TOP Tygodnia BiznesAlert.pl. Zobacz najpopularniejsze teksty mijającego tygodnia

Polecamy Państwu zestawienie najbardziej popularnych komentarzy i opinii mijającego tygodnia (1.03-07.03.2025 roku).

Udostępnij:

Facebook X X X