Jutro spotkanie prezydentów Polski i Chin ws. współpracy gospodarczej

24 listopada 2015, 08:22 Alert

(EurActiv.pl)

Prezydent RP na Westerplatte.

Prezydent Andrzej Duda zapewnił w poniedziałek (23 listopada) otwierając Polsko-Chińskie Forum Gospodarcze w Szanghaju, że Polska chce być poważnym partnerem, swoistymi wrotami Chin do Europy. Dodał, że chcemy także, by nowy Jedwabny Szlak przebiegał przez Polskę, a nasz kraj stał się centrum logistycznym dla przyszłych inwestycji chińskich na całym kontynencie. Dziś prezydent weźmie udział w forum gospodarczym państw Europy Środkowo-Wschodniej i Chin „16+1” w Suzhou.

Kraje „szesnastki” mają być reprezentowane na tym forum – z wyjątkiem Polski – przez szefów rządów. W Suzhou Andrzej Duda spotka się również z premierem Chin Li Keqiangiem.

Według ministra w Kancelarii Prezydenta Krzysztofa Szczerskiego przekazem prezydenta na dzisiejszym forum będzie hasło: „Środkowa Europa to jedność w różnorodności”. Prezydencki minister zwrócił uwagę, że każde z państw tego regionu ma własne, do pewnego stopnia konkurencyjne interesy z krajami azjatyckimi. Mimo to – podkreślił – polski prezydent promuje współpracę inwestycyjną w regionie, która ma prowadzić do większej spójności.

Apel o chińskie inwestycje w Polsce

„Nasze kraje łączy już wiele, ale chciałoby się powiedzieć: powinno nas łączyć dużo więcej” – powiedział Duda w czasie poniedziałkowego forum w Sznghaju, w którym uczestniczyło  prawie 80 polskich przedsiębiorców różnych branż towarzyszących prezydentowi w kilkudniowej wizycie w Chinach. W jej programie przewidziane są też spotkania polskiego prezydenta z najwyższymi przedstawicielami władz Państwa Środka.

Andrzej Duda wyraził w poniedziałek przekonanie, że już niebawem prezesi chińskich spółek chcący zainwestować w Europie, będą myśleć właśnie o naszym kraju. „Mam nadzieję, że to kolejne spotkanie da kolejny impuls do współpracy między Chinami a Polską, współpracy nie tylko gospodarczej, ale także kulturalnej czy naukowej” – powiedział Andrzej Duda.

Zadeklarował przy tym wolę współpracy z chińskimi firmami i chińską gospodarką „dla rozwoju polskiego państwa, UE i wszystkiego tego, co łączy Polskę i Europę z Chinami”. „Chcielibyśmy także, aby Chińczycy poznali w pełni jakość naszych rodzimych towarów” – dodał. Podkreślił przy tym, że zaletą naszego kraju jest stabilność gospodarcza i polityczna. „Ostatnie wybory wyłoniły rząd, który będzie wprowadzać ambitne plany gospodarcze w życie” – zapewnił Duda w Szanghaju.

Na zakończenie forum podpisano osiem umów, m.in. umowy eksportowe dotyczące polskich wyrobów mleczarskich, współpracy naukowo technicznej z polskimi uczelniami i centrami badawczo- rozwojowymi, a także umowę dotyczącą wsparcia rozwoju eksportu polskich produktów rolnych.

„Jeden pas, jedna droga”

W ocenie prezydenta projekt pod nazwą „Jeden Pas, Jedna Droga” stanowi wielka szansę nie tylko dla rozwoju Chin, czy nawet Azji, ale również Europy, w tym Polski. Ten projekt zakłada budowę i modernizację sieci połączeń lądowych i morskich między UE a Chińską Republiką Ludową. Elementem „nowego jedwabnego szlaku” jest uruchomione w 2013 r. kolejowe połączenie towarowe łączące Łódź i Czengdu.

Andrzej Duda zapewnił, że zarówno polskie władze, jak i przedsiębiorstwa są bardzo zainteresowane inwestycjami planowanymi w ramach tego projektu. „Polska może odegrać w nim kluczową rolę dzięki swemu położeniu geograficznemu, dzięki doświadczonym biznesom z różnych branż” – zachwalał.

Na późniejszej konferencji prasowej Duda zwrócił uwagę, że akces Polski do Azjatyckiego Banku Inwestycji Infrastrukturalnych (AIIB) jest krokiem w kierunku idei „Jednego Pasa, Jednego Szlaku”. „To w moim przekonaniu ze strony Polski wyraźne pokazanie, że chcemy być poważnym partnerem w tym ogromnym przedsięwzięciu. Być poważnym partnerem, czyli być swoistymi wrotami Chin do Europy” – powiedział prezydent.

Podkreślił też, że Polska chce aktywnie uczestniczyć w pracach AIIB i współtworzyć jego politykę. „Wierzymy, że instytucja ta pomoże w dalszym finansowaniu ważnych projektów także w Polsce” – dodał. W sierpniu polski rząd zgodził się na przystąpienie naszego kraju do AIIB. Decyzja ta będzie jednak wymagała ratyfikacji z udziałem parlamentu i prezydenta.

„Jedziemy do Chin budować nowe drogi i mosty współpracy głównie gospodarczej między Środkową Europą a Chinami” – zapowiedział w rozmowie z dziennikarzami prezydencki minister Krzysztof Szczerski. Podkreślił, że w tym zadaniu Polska ma zamiar odegrać istotną rolę, bo – jak argumentował – „mimo dużej różnicy potencjałów, dużej odległości geograficznej i Polska, i Chiny uczestniczą w tej samej światowej gospodarce”. Szczerski zapowiedział ponadto, że podczas spotkań prezydent będzie działał na rzecz polsko-chińskiego zbliżenia gospodarczego: pozyskania inwestycji chińskich w Polsce, „kapitału dla polskiego skoku rozwojowego, o którym w expose mówiła premier Beata Szydło”.

Prezydencki minister poinformował także, że podczas rozmów poruszony zostanie temat ubiegania się przez Polskę o status niestałego członka w Radzie Bezpieczeństwa ONZ. „Opinia i przychylność wszystkich, zwłaszcza stałych członków RB jest kluczowa” – ocenił Szczerski. Dodał, że nasz kraj jest zainteresowany także uczestnictwem w pracach roboczych w ramach grupy G20. „Chcemy coraz bardziej włączać się w obieg decyzyjny i dyskusyjny dotyczący przyszłości gospodarki światowej z racji rosnącego polskiego potencjału” – oświadczył Szczerski zapowiadając, że również ten temat znajdzie swoje miejsce w rozmowach z Chińczykami.

AIIB

Tworzony z inicjatywy Chin Azjatycki Bank Inwestycji Infrastrukturalnych ma być alternatywą dla międzynarodowych instytucji finansowych zdominowanych przez USA, Bank Światowy czy Międzynarodowy Fundusz Walutowy, a także motorem inwestycji infrastrukturalnych i rozwoju gospodarczego Chin. Kapitał założycielski banku ma wynieść 100 mld dolarów, a największymi udziałowcami maja być Chiny (ok. 30 proc. udziałów), Indie (7,5 proc. udziałów) i Rosja (5,9 proc. udziałów). Siła głosu każdego państwa członkowskiego ma być uzależniona od wysokości jego wkładu.

W środę (25 października) w Pekinie Andrzej Duda spotka się ze swoim chińskim odpowiednikiem Xi Jinpingiem, a dzień później – z przewodniczącym parlamentu chińskiego Zhang Dejiangiem. Czwartkowy program przewiduje także zwiedzanie Muru Chińskiego, spotkanie prezydenta z Polakami mieszkającymi w Chinach i udział w koncercie laureata tegorocznego konkursu chopinowskiego. Prezydent rozpoczął swoja podróż do Chin już w niedzielę, program wizyty rozpoczął się w poniedziałek, a skończy w czwartek. Do kraju Andrzej Duda wraca w piątek