Kacperczyk: Współpraca polsko-chińska dzięki rozbudowie portów

1 lipca 2014, 09:53 Infrastruktura
Katarzyna Kacperczyk

– Polska wyróżnia się na tle regionu. Stabilna gospodarka i PKB świadczą o naszej dojrzałości i gotowości do współpracy z zagranicznymi partnerami – powiedziała podsekretarz stanu Katarzyna Kacperczyk 30 czerwca w Warszawie na spotkaniu z wicegubernatorem chińskiej prowincji Szantung Xia Gengiem.

– Rozwój relacji handlowych Polska-Chiny jest zauważalny a polsko-chińska wymiana handlowa osiągnęła już poziom 16 mld euro. Zachęcamy chińskich inwestorów do pójścia krok dalej i lokowania nowych projektów w naszym kraju – podkreśliła wiceszefowa polskiej dyplomacji. Wiceminister Kacperczyk zwróciła uwagę na potencjał wynikający z polsko-chińskiej współpracy regionalnej oraz z rozwoju współpracy w powstałym z polskiej inicjatywy formacie „16+1”, obejmującym Chiny oraz kraje Europy Środkowo-Wschodniej. – Jesteśmy w stanie zaoferować chińskim partnerom potencjał kulturowy, naukowy i turystyczny. Polska jest w stanie oferować dobre jakościowo towary i usługi – powiedziała wiceminister. – Liczymy, że w trakcie swojego pobytu w Polsce delegacja chińska będzie miała okazję przekonać się o potencjale polskiej gospodarki i polskich przedsiębiorstw – dodała.

Delegacja z prowincji Szantung, drugiej najludniejszej prowincji w Chinach, przebywa w Polsce na zorganizowanym przez Polską Agencję Informacji i Inwestycji Zagranicznych dwustronnym forum biznesowym. Polska jest zainteresowana udziałem w projekcie chińskiego ekonomicznego pasa Nowego Jedwabnego Szlaku, a rozwijająca się infrastruktura naszych portów sprzyja dalszemu rozwojowi wymiany handlowej nawet z tak odległymi geograficznie partnerami.

Źródło: Ministerstwo Spraw Zagranicznych