Pierwszy etap remontu reaktorów w elektrowni jądrowej Darlington w Kanadzie

24 kwietnia 2019, 13:44 Alert

Po zainstalowaniu wszystkich kanałów paliwowych zakończona została przebudowa rdzenia reaktora Candu w bloku nr 2 elektrowni jądrowej Darlington w Kanadzie, ogłosił właściciel i operator elektrowni Ontario Power Generation (OPG). Jest to pierwszy z dziesięciu reaktorów, które zaplanowano do remontu w tym kraju.

Elektrownia jądrowa w Darlington
Elektrownia jądrowa w Darlington fot. cna.ca

Reaktor CANDU (Canadian Deuterium Uranium) o mocy 878 MWe jest opracowanym w Kanadzie ciężkowodnym reaktorem ciśnieniowym (PHWR), w którym rolę moderatora i chłodziwa pełni ciężka woda (D2O). Rdzeń znajduje się w dużym cylindrycznym, niskociśnieniowym zbiorniku stalowym (tzw. kalandria), wypełnionym ciężką wodą. Przez ten zbiornik przechodzi 480 poziomych ciśnieniowych kanałów paliwowych (rur), przez które przepływa woda (ciężka) chłodząca w wysokiej temperaturze pod dużym ciśnieniem. Chłodziwo odbiera wytwarzane w paliwie ciepło i przenosi je poza rdzeń do wymienników ciepła. Tam jest oddawane do drugiego obiegu (wtórnego), zawierającego zwykłą (lekką) wodę. Zarówno konstrukcja wymienników ciepła, jak i wyposażenie obiegu wtórnego są podobne do stosowanych w reaktorach PWR. Każdy z kanałów paliwowych ma dwie końcówki, które pozwalają na izolację poszczególnego kanału, dzięki czemu wiązki paliwa, które się w nim znajdują, można wymienić bez konieczności wyłączania całego reaktora.

Modernizacja reaktora mająca na celu przedłużenie okresu jego eksploatacji o kolejne 30 lat wymaga wymiany zarówno wszystkich kanałów paliwowych, jak i tysięcy innych elementów pomocniczych.
„Instalacja nowych kanałów paliwowych oraz planowanie i koordynacja niezbędna do pomyślnego jej ukończenia były niezwykle trudne” – powiedział Mike Allen, wiceprezes OPG ds. Modernizacji instalacji jądrowych.

„Musieliśmy dosłownie odbudować rdzeń reaktora zgodnie z najwyższymi standardami bezpieczeństwa i jakości” – powiedział Allen. „Nie moglibyśmy tego zrobić bez silnego i zintegrowanego zespołu OPG-CanAtom”.

Modernizację Darlington 2 rozpoczęto w 2016 roku. Reaktor został wyłączony i odłączony od sieci energetycznej oraz wyładowano z niego paliwo. Ostatni z 480 kanałów paliwowych usunięto 3 maja 2018 roku, a prace remontowe rozpoczęto w czerwcu 2018 roku.

Organisation of Canadian Nuclear Industries stwierdziła, że po wymianie kanałów paliwowych, obecnie w bloku nr 2 trwa instalacja maszyny załadowczej (podajnika). Kolejne etapy modernizacji obejmują załadunek paliwa przewidziany na trzeci kwartał bieżącego roku i ponowne uruchomienie bloku na początku 2020 r. Planowany przestój remontowy w bloku Darlington 2 ma zostać zakończony przed rozpoczęciem remontu bloku 3, aby umożliwić wdrożenie wniosków wyciągniętych z zakończonego remontu poprzedniego bloku. OPG planuje rozpocząć prace na bloku 3 w lutym 2020 r., na bloku 1 w lipcu 2021 roku i bloku 4 w styczniu 2023 roku. Modernizacja elektrowni jądrowej Darlington ma zakończyć się w 2026 roku.

W ramach przygotowań do remontu bloku Darlington 3 wrocławskie zakłady General Electric (GE) wykonały 400-tonowy stojan generatora, który jest obecnie przewożony do Kanady, gdzie zostanie zainstalowany w hali turbin. Ładunek opuścił już zakład i koleją został przetransportowany do portu w Gdyni. Tam został przeładowany na pokład specjalistycznej jednostki dalekomorskiej, którą dopłynie do portu Saint Lawrence w Kanadzie. Transport stojana potrwa co najmniej 70 dni. GE zajmuje się też renowacją turbin parowych, generatorów, a także automatyki i systemów sterowania czterema blokami tamtejszej elektrowni – podaje rzecznik GE. „Wrocławska fabryka odegrała kluczową rolę w realizacji projektu modernizacji elektrowni Darlington. Jest to jedyny zakład produkcyjny GE, który posiada potrzebne doświadczenie i wiedzę na temat czterobiegunowych generatorów zainstalowanych w elektrowni jądrowej Darlington”, dodaje rzecznik.

Program modernizacji reaktorów jądrowych w Kanadzie zakłada przeprowadzenie remontu dziesięciu reaktorów Candu: 6 w elektrowni jądrowej Bruce i 4 w elektrowni jądrowej Darlington. Jest on realizowany wspólnie przez kanadyjski przemysł jądrowy. Wszystkie dziesięć remontów ma zostać ukończone do 2033 roku. Pozwoli to na dalszą eksploatację reaktorów przez 30-35 lat.

World Nuclear News