EnergetykaGospodarkaOZERopa

Odejście Trudeau’a budzi nadzieje kanadyjskiego przemysłu naftowego

Orlen Upstream, aktywa Kanada. Fot. Orlen Upstream

Orlen Upstream, aktywa Kanada. Fot. Orlen Upstream

Kanadyjski przemysł naftowy spogląda w przyszłość z optymizmem po rezygnacji premiera Justina Trudeau. Jego odejście otwiera drogę do bardziej przyjaznej polityki wobec sektora ropy i gazu. Rozbudowa rurociągów i nowe umowy z firmami takimi jak Enbridge mają na celu zwiększenie eksportu do USA i Azji.

Rząd podpisał w styczniu porozumienie z Enbridge, aby usprawnić eksport ropy naftowej do USA. Nowa grupa robocza ma oceniać możliwości rozbudowy infrastruktury transportowej, co wspiera plany zwiększenia produkcji ropy. Premier Alberty Danielle Smith zapowiedziała, że podwojenie wydobycia ropy i gazu stanie się jednym z priorytetów.

– Ameryka potrzebuje naszej ropy, a my jesteśmy gotowi zapewnić stabilne dostawy, wspierając bezpieczeństwo energetyczne i przystępność cenową w całej Ameryce Północnej – stwierdziła Smith.

Zagrożenie nowymi cłami

Chociaż rozbudowa rurociągu Trans Mountain zwiększyła eksport kanadyjskiej ropy do USA, plany prezydenta-elekta Donalda Trumpa dotyczące wprowadzenia 25-procentowych ceł mogą zakłócić ten handel. Mimo to, premier Smith prowadzi rozmowy z firmami rurociągowymi, aby zapewnić dostęp kanadyjskiej ropy do nowych rynków.

Rezygnacja Justina Trudeau wywołała wzrost wartości akcji firm naftowych. Jego rząd, skupiony na zielonej transformacji i projektach energii odnawialnej, często pozostawał w konflikcie z Albertyjskim sektorem energetycznym. Smith nie kryje, że priorytetem dla prowincji pozostaje przemysł naftowy, co wyraźnie kontrastuje z celami federalnymi.

W obliczu zmieniającej się sytuacji politycznej, przyszłość kanadyjskiego sektora naftowego będzie zależała od wyników nadchodzących wyborów federalnych. Niezależnie od ich rezultatu Alberta wydaje się być zdeterminowana, by kontynuować swoją ekspansję w branży ropy i gazu.

Oilprice / BiznesAlert.pl

Kanadyjskie media po upadku rządu Trudeau: „Premier łamaga”; „Czy USA i Kanada będą jednym państwem”?; Konserwatyści mają plan


Powiązane artykuły

Terminal LNG Energos-Force. Fot. Energos

Niemcy oddają pływający terminal LNG

Rząd federalny zdecydował wynająć pływający terminal LNG “Energos Force” do innego kraju w południowej Europie. Jednostka obrała kurs na Gibraltar....

Mobilna platforma wiertnicza uległa wypadkowi niedaleko Kanału Sueskiego

Platforma samopodnośna uległa wypadkowi niedaleko Kanału Sueskiego. Zmarły cztery osoby, ponad 20 uratowano, a trzy kolejne są poszukiwane. Do akcji...
Elektrociepłownia Pruszków. Fot. PGNiG Termika.

Orlen obniżył ceny gazu. Nie potrzeba nawet wniosku

Koncern poinformował o obniżeniu cen gazu o prawie 15 procent. Informacja dotyczy klientów PGNiG Obrót Detaliczny (należącego do grupy Orlen)....

Udostępnij:

Facebook X X X