Do dnia dzisiejszego nie byliśmy świadkami zdarzenia, które można by określić jako cyberterroryzm, jednak nie oznacza to, że terroryści nie wykorzystują sieci do swych działań – powiedział we wtorek PAP były członek amerykańskiego wywiadu Sean Kanuck.
– Musimy dokonać mocnego rozdzielenia cyberterroryzmu od działań terrorystów w cyberprzestrzeni. Uważam, że cyberterroryzm jest bardzo nieprzystającym i niedobrym pojęciem, ponieważ do tej pory nie widzieliśmy żadnego zamachu dokonanego w cyberprzestrzeni. Zamiast tego obserwujemy organizacje terrorystyczne wykorzystujące internet do rekrutacji, propagandy, komunikacji czy pozyskiwania środków finansowych – mówił Kanuck w kuluarach Europejskiego Forum Cyberbezpieczeństwa w Krakowie (CYBERSEC). Rozmówca PAP jest obecnie ekspertem centrum ds. bezpieczeństwa międzynarodowego i współpracy Uniwersytetu Stanforda.
Kanuck dodał, że grupy terrorystyczne korzystają z cyberprzestrzeni do prowadzenia działań organizacyjnych, w tym np. zbierania informacji na temat celów. Obecnie internet służy im głównie do wspierania działań, planowania, komunikacji czy rekrutacji – podsumował.
Były członek wywiadu narodowego USA zwrócił też uwagę na silne powiązanie aktywności w sieci terrorystów z ich sukcesami na polu bitwy. Powołując się na wcześniejsze badania podkreślił, że „rekrutacja online” terrorystów była znacznie większa po ich udanych aktach terroru, czy też zwycięstwach w działaniach zbrojnych.
W tegorocznej edycji CYBERSEC bierze udział ponad 700 uczestników z 20 krajów, 120 prelegentów. W trakcie dwóch dni konferencji będą uczestniczyć w czterech ścieżkach tematycznych: państwo, wojsko, przyszłość i biznes. W programie konferencji pojawią się też sesje specjalne dedykowane problemowi cyberprzestępczości.
Wśród wiodących zagadnień tegorocznej edycji znalazły się m.in. kwestie budowy regionalnego systemu cyberbezpieczeństwa Europy Środkowo-Wschodniej, cyberobrony państw NATO, walki z terroryzmem za pomocą cybernarzędzi, rosnącego deficytu cyberspecjalistów. Istotnym elementem prac będzie również debata na temat rozwoju funduszy wspierających startupy w obszarze cyber, innowacyjnych produktów i usług dla cyberbezpieczeństwa, tworzenia mechanizmów efektywnej współpracy publiczno-prywatnej, a także ochrony systemów sterowania przemysłowego – podkreślił organizator, czyli Instytut Kościuszki.
Polska Agencja Prasowa