Kapica: Dzięki viaTOLL możliwe jest odprawienie pojazdu przed przyjazdem na granicę

31 grudnia 2015, 14:30 Drogi
droga w tunelu

W wywiadzie udzielanym magazynowi „Transport Manager” Jacek Kapica, podsekretarz stanu w ministerstwie finansów i szef służby celnej opowiada o planach na przyszłość. Jednym z pomysłów na usprawnienie odprawy na granicy Polski jest wykorzystanie systemu viaTOLL, który rejestruje przejazd samochodów o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony.

Jak możemy przeczytać na łamach „Transport Manager” Jacek Kapica uważa, że istniejące infrastruktura systemu viaTOLL może być wykorzystana do usprawnienia odprawy pojazdów ciężarowych na granicy. W jaki sposób?

„Z wykorzystaniem infrastruktury viaTOLL można przygotować odprawę konkretnego pojazdu, zanim dojedzie on do określonego przejścia granicznego. Zanim jeszcze dojedzie on do granicy, już wiadomo z czym do niej dojeżdża. Wykorzystanie tej wiedzy pozwala na awizowanie odprawy.” – wyjaśnia w artykule szef służby celnej.

Według niego jest jeszcze za wcześnie na wskazywanie konkretnych dat wdrożenia pomysłu w życie. Wdrożenie wymaga ustaleń pomiędzy służbą celną, Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad, przewoźnikami oraz Kapsch Telematic Services – operatorem systemu viaTOLL.

Podobne rozwiązanie jest już testowane w portach morskich – służba celna dostaje informacje na temat ładunku zanim statek wpłynie do portu, co znacząco usprawnia jego odprawę. Co ciekawe, narzędzie to ułatwia też walkę z przemytem, bo właśnie na tym etapie zapadają decyzje, które kontenery zostaną skontrolowane.